Dla dzieckaPielęgnacja

Jakie kremy z filtrem są najlepsze dla niemowląt i dzieci?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Latem w szczególny sposób martwisz się i troszczysz o skórę swojego maluszka. Sprawdź, jakie kremy z filtrem są najlepsze dla niemowląt i dzieci. 

Pielęgnacja skóry dziecka latem

Chociaż lato to wspaniała pora roku, która kojarzy się z przyjemnościami takimi jak plażowanie i długie zabawy na świeżym powietrzu, to trzeba wiedzieć, że z najcieplejszymi miesiącami w roku wiążą się także pewne niebezpieczeństwa. Nasza skóra wymaga wtedy odpowiedniej pielęgnacji i ochrony przed słońcem. W szczególności skóra naszych maluszków narażona jest na promieniowanie słoneczne. To od nas zależy, czy ochrona będzie skuteczna. Ochrona przeciwsłoneczna to absolutna podstawa pielęgnacji skóry dziecka latem. Czy wiesz, jak to robić? 

Unikaj silnej ekspozycji na słońce

To złota zasada, która powinna być podstawą postępowania latem – unikanie ekspozycji skóry dziecka na słońce w godzinach, kiedy świeci ono najmocniej. Przyjęło się, że najrozsądniej jest unikać spacerów w godz. 11:00-16:00 w słoneczne dni. Jeżeli mimo wszystko musicie wtedy wyjść w domu, staraj się zakryć dziecko przed słońcem. Skóra dziecka do 3. roku życia wytwarza niewielkie ilości melaniny, czyli naturalnej ochrony przed promieniowaniem UV. Zwiększa to ryzyko późniejszego występowania zmian nowotworowych. Około 20 minut przed wyjściem na słońce dokładnie natrzyj skórę dziecka kremem z filtrem. Jeżeli planujecie przebywać na podwórku przez cały dzień, czynność powtarzaj co dwie-trzy godziny. Istotna jest także kwestia ubioru – czapeczka z daszkiem lub kapelusz z rondem to podstawa. Bez niego nie ruszamy się z dzieckiem z domu!

Jakie preparaty przeciwsłoneczne wybierać?

Wybór odpowiedniego preparatu przeciwsłonecznego dla dziecka jest trudny, ponieważ w sieci znajdziesz wiele sprzecznych informacji. Warto trzymać się jednak kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim wybieraj kremy z wysokim filtrem. Tutaj od razu pojawia się kwestia sporna odnośnie do wysokości filtra. Przyjęło się, że należy używać pięćdziesiątki, jednak w naszym kraju wystarczy trzydziestka. Jeżeli jednak wybierasz się z dzieckiem na wakacje na południe Europy lub w inne gorące miejsce – na pewno przyda Ci się preparat z wyższym filtrem. 

Krem z filtrem dla niemowlaka – jaki?

Delikatna skóra niemowlaka wymaga specjalnego traktowania. Eksperci są w tej sprawie zgodni – w przypadku tak małych dzieci unikajmy preparatów z filtrami chemicznymi. W tym przypadku najbezpieczniejsze będą kosmetyki z filtrami mineralnymi. Takie kremy nie wnikają w delikatną skórę noworodka czy niemowlaka, a jedynie tworzą na niej cienką, ale skuteczną warstwę ochronną. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku dzieci do ukończenia 6. miesiąca życia, w ogóle nie zaleca się ekspozycji na słońce. Taki maluszek powinien odpoczywać w cieniu. Świetnym przykładem takiego kosmetyku jest krem Sunbrella Baby firmy Dermedic. Kolejnym bezpiecznym kosmetykiem, który może być stosowany już od pierwszych dni życia jest Linomag SUN.

Krem z filtrem dla kilkulatka

Nieco inaczej ma się sprawa, kiedy mówimy o kilkuletnich dzieciach. Ich skóra wciąż oczywiście jest bardzo delikatna, ale mamy więcej produktów do wyboru. Można sporadycznie używać filtrów chemicznych. Polecane są m.in. produkty takie jak Nivea Sun Kids Protect&Play w wygodnym sprayu. Polecane filtry chemiczne proponuje także firma Derma.

Chroń dziecko przed promieniowaniem UV! 

Chociaż preparat ochronny to prawdziwe must have przy dziecku, to przede wszystkim należy pamiętać o szeregu zasad, które sprawią, że wspólne przebywanie na słońcu będzie po prostu bezpieczniejsze. Błąd, który często popełniają młode mamy to zasłanianie wózka pieluszką lub kocykiem – przyniesie to odwrotny skutek. Wózek bardzo się wtedy nagrzeje. Zamiast tego lepiej po prostu wybrać zacienione miejsce na spacer, a w niektórych przypadkach zamontować parasolkę. Czy pomyślałaś także o tym, aby w domu łóżeczko dziecko stało w mało nasłonecznionym miejscu? Mnóstwo osób o tym zapomina, a to bardzo ważne.

Przeczytaj też: Jak dbać o włosy dzieci, by były mocne, gęste i lśniące?

Zdjęcie główne: Julia Kuzenkov/ pexels.com

Pasjonująca się copywritingiem i marketingiem internetowym żona i mama dwuletniego syna. Uwielbia świat dziecięcej literatury i gadżetów i zawsze jest z nim na bieżąco.
Monika Zysk
Polecane artykuły
Dla dziecka

Jak często należy myć niemowlaka?

Zastanawiasz się, jak często kąpać niemowlaka? Ile ludzi, tyle opinii. Warto trzymać się wytycznych, ale także zaufać sobie i dostosować się do potrzeb dziecka.
Czytaj więcej
Dla mamyPielęgnacja

W jaki sposób kolagen rybi będzie oddziaływał na nasz organizm?

Niejednokrotnie wskazywano na to, że to właśnie kolagen rybi może okazać się o wiele bardziej efektywnym wsparciem naszego organizmu. Jak będzie on na niego oddziaływał?
Czytaj więcej
Dla dzieckaPielęgnacja

Jak nauczyć dziecko dbać o higienę jamy ustnej? 6 patentów

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Niestety wiele z nich podchodzi niechętnie do tej czynności. Co zrobić, by zmieniły nastawienie?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *