Jak pomóc dziecku walczyć z trądzikiem?
Dla dzieckaPielęgnacja
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak pomóc dziecku walczyć z trądzikiem?

Trądzik na twarzy to zmora niejednego nastolatka. Ostatnio stał się powszechnym problem i nie jest powodem do wstydu. Pomimo to wpływa negatywnie na dziecko i jego samoocenę. 

Na walkę z trądzikiem bardzo duży wpływ mają rodzice. Sprawiają, że leczenie może stać się łatwiejsze dzięki poradom, wsparciu i efektywnym działaniom. 

Internetowe sposoby na trądzik

Każdy młody człowiek ma dzisiaj dostęp do internetu. Twoje dziecko na pewno przeczyta tam mnóstwo interesujących rzeczy na temat leczenia trądziku. Wiele internetowych portali oferuje szybkie, łatwe i domowe sposoby na pozbycie się tej przykrej dolegliwości. Będą to ręcznie robione pasty z jogurtu naturalnego, limonki, cynamonu, kurkumy, czy drożdży z mlekiem. Dla nastolatka ze wstydliwym problem te preparaty będą się wydawały dobre. Jednak czy aby na pewno? Wspieraj swoje dziecko i zapewniaj, że może z Tobą porozmawiać o wszystkim, inaczej samodzielnie zacznie stosować różne mieszanki. Trądzik i zmiany potrądzikowe najpierw powinien obejrzeć lekarz dermatolog. Cynamon, kurkuma czy owoce cytrusowe mają silne działanie i mogę jedynie przysporzyć większej ilości problemów. Wizyta u dermatologa pozwoli skorzystać z silniejszej i lepszej kuracji. Co więcej, będzie ona dopasowana do potrzeb Twojego dziecka. Pamiętaj, aby wspierać swoją pociechę, nie zostawiaj jej bez pomocy i jak najszybciej umów ją do lekarza dermatologa. Musi czuć, że ma w Tobie oparcie. 

Kupuj odpowiednie kosmetyki

Kosmetyki kupujesz samodzielnie, a dziecko lubi Ci je podbierać? Idziesz do drogerii i kupujesz kosmetyki dla siebie i swojej pociechy? A może sama lubi decydować o tym, co jest dla niej najlepsze? Bez względu na to, jak wyglądają Wasze kosmetyczne zakupy, pamiętaj, aby edukować swoje dziecko. Jako rodzic pamiętaj, aby kupować produkty z jak najkrótszą listą składników. Unikaj drażniących detergentów w żelach, alkoholu w tonikach oraz kremów z dużą ilością SLS i parabenów. Na skórę trądzikową dobrze oddziałują wyciągi z hamamelisu, pokrzywy, tymianku, drożdży, a także skrobia i cynk. 

Serwuj odpowiednie jedzenie

Zdrowe odżywianie to kolejny sposób na pozbycie się trądziku. Co prawda nigdy nie było na ten temat badań, jednak można śmiało stwierdzić, że unikanie czekolady, smażonych potraw i chipsów pozwala szybciej zwalczać uporczywe zmiany skórne. Na obiad proponuj swojemu dziecku posiłki bogate w witaminę A. Jest ona w rybach, wątróbce, maśle, a także w warzywach, takich jak marchewka, szpinak czy pomidory. Włącz do jego diety cynk, który znajdziesz w jajkach, pestkach dyni czy pełnoziarnistym pieczywie. Co więcej, na znaczną poprawę cery wpływa czerwona fasola, migdały, soja i banany. Zmiana nawyków żywieniowych całej rodzinie może przynieść wymierne korzyści. Dla nastolatka będzie to znak, że rodzice o niego dbają, a co za tym idzie jego cera, figura i zdrowie całej rodziny ulegną polepszeniu. 

fot. Trang Doan/ pexels.com

Pozwól nastolatkowi korzystać z zabiegów

Pamiętaj, aby mówić dziecku, że wyciskanie krostek przyniesie mu więcej szkody niż pożytku. Jeśli zmiany skórne są nieestetyczne, a Twoja pociecha nie umie sobie z nimi poradzić, spróbuj zaproponować mu zabiegi w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Może to być oczyszczający zabieg kawitacyjny, podczas którego zanieczyszczenia skórne usuwane są za pomocą ultradźwięków lub zabiegi łagodzące, np. maska z alg czy ziół. Koją i nawilżają skórę bez zapychania porów. Co więcej, łagodzą stany zapalne i regulują wydzielanie sebum. 

Edukuj swoje dziecko

Pamiętaj, aby cały czas wspierać swoją pociechę, ponieważ dla niej ta przypadłość wcale nie jest łatwa. Powinnaś tłumaczyć dziecku, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji poradzi sobie z problemem. Pamiętaj, aby zapewnić nastolatkowi odpowiednie kosmetyki oraz powiedz, jak należy je stosować. Obecnie większość osób w wieku 13–18 lat ma cerę trądzikową. Jej występowanie jest uwarunkowane zmianami hormonalnymi. Wyciskanie pryszczy, czy używanie antybakteryjnych mydeł i żeli jedynie pogorszy problem. Skóra stanie się zaczerwieniona, a zmiany w obrębie stanów zapalnych tylko się powiększą. 

Przeczytaj też: Jak ograniczyć plątanie się włosów u dziecka? 5 cennych wskazówek

Zdjęcie główne: fot. Polina Tankilevitch/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze buty zimowe dla dziewczynek – kompletny przewodnik zakupowy
Najlepsze buty zimowe dla dziewczynek – kompletny przewodnik zakupowy
W naszym kompletnym przewodniku zakupowym podzielimy się głębszymi spostrzeżeniami na temat najnowszych trendów, innowacyjnych rozwiązań technologicznych i kluczowych cech, które sprawią, że wybór stanie się łatwiejszy.
Szczotkowanie ciała na sucho. Czy ten domowy zabieg można przeprowadzać w czasie ciąży?
Szczotkowanie ciała na sucho. Czy ten domowy zabieg można przeprowadzać w czasie ciąży?
Wiele mam zadaje sobie to pytanie...
Jakie są rodzaje nosidełek dla dzieci i czym warto się kierować przy ich zakupie?
Jakie są rodzaje nosidełek dla dzieci i czym warto się kierować przy ich zakupie?
Nosidło dla dziecka jest bardzo wygodne. Na rynku jest wiele modeli, jednak nie wszystkie są bezpieczne dla maluszka – jakie więc wybrać?
Ostatnie wpisy