Jak dbać o włosy dzieci, by były mocne, gęste i lśniące?
Dla dzieckaPielęgnacja
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak dbać o włosy dzieci, by były mocne, gęste i lśniące?

Mocne, gęste i lśniące włosy to marzenie wielu z nas. Aby takie były, to należy dbać o nie już od najmłodszych lat! 

Loczki czy proste, ciemne czy jasne? Włosy Twojego dziecka mogą być różne, ale najważniejsze, by wyglądały zdrowo! Jak więc o nie dbać, by przez lata pozostawały mocne i lśniące?

Najważniejsze jest mycie włosów dziecka

Jak powinniśmy myć włosy maluszka? Im delikatniej, tym lepiej, to zasada obowiązująca już od narodzin dziecka. Pamiętajmy, że skóra, zwłaszcza ta na głowie, jest bardzo delikatna i co najistotniejsze, podatna na podrażnienia. Mieszki włosowe ciągle się wykształcają, więc ważne jest, by nie zahamować tego procesu nieodpowiednią pielęgnacją.

Dzieci, zwłaszcza te w pierwszym roku życia, wymagają delikatniejszych środków myjących, hipoalergicznych, ponieważ łagodzą one występującą często ciemieniuchę na skórze głowy. Najlepsze będą mydełka i szampony, które mają w składzie substancje oleiste, jak na przykład wyciąg z wiesiołka czy olej migdałowy. Starszaki mogą już używać ziołowych szamponów do włosów, ale wciąż produkty te powinny zawierać dużo substancji łagodząco-odżywczych. Pamiętajmy, że skóra głowy malucha wymaga szczególnej troski, nawet, gdy dziecko ma już kilka lat. 

Jak postępować z włosami pociechy po umyciu? Nie należy suszyć ich suszarką, wystarczy dokładnie wytrzeć ręcznikiem. Zbyt częste mycie włosów raczej nie będzie miało niekorzystnego wpływu na ich kondycję. Za to niewłaściwa pielęgnacja może już wpłynąć na ich osłabienie, dlatego należy rozważnie dobierać produkty kosmetyczne do pielęgnacji dziecięcych włosów.

Pielęgnacja włosów u dziecka. Jak prawidłowo do niej podejść?

Dziecięce włosy są znacznie bardziej delikatne niż u dorosłych, dlatego też wymagają chociażby lżejszych kosmetyków do mycia, bez sztucznych detergentów, które mogłyby je osłabić. Wyzwaniem pielęgnacyjnym są zwłaszcza długie włosy u dziewczynek, bo liczy się nie tylko sposób ich mycia, ale także suszenia, układania, czesania. 

Specjaliści radzą myć włosy dziecka 2-3 razy w tygodniu. Najlepiej robić to przy użyciu naturalnych szamponów, które świetnie poradzą sobie ze zmyciem nadmiaru sebum ze skóry głowy, ale zapewnią też odpowiednie nawilżenie i, co najważniejsze, nie wywołają podrażnień. 

Nieco starsze dzieci, a zwłaszcza dziewczynki, mają już długie włosy, a do ich pielęgnacji potrzebne będą odpowiednie akcesoria, takie jak szczotka do włosów, gumki czy spinki. Pamiętaj, że skóra głowy dziecka jest delikatna, więc wybierz szczotkę z miękkim włosiem, która pozwoli na swobodne rozczesywanie często splątanych kosmyków. 

Jak często szczotkować włosy dziecka? Nawet 2-3 razy dziennie, zwłaszcza te długie, ponieważ systematyczne szczotkowanie wzmacnia cebulki włosowe. Ogólną kondycję włosów dziecka może osłabić mocne związywanie, np. w tak zwany koński ogon, czyli kucyk. Lepiej więc używać do uczesania niesfornych kosmyków luźnych frotek. Spinkami też nie powinno się ściskać włosów zbyt mocno, by nie ciągnęły i nie wywoływały niepotrzebnego dyskomfortu.

Stan włosów mówi wiele o zdrowiu dziecka

Pamiętajmy, że oprócz wyglądu, dziedziczymy też – niestety – tendencję do chorób skóry głowy czy włosów, jak na przykład łojotokowego zapalenia skóry. Nie oznacza to jednak, że różne działania mające poprawić wygląd włosów u dziecka są pozbawione sensu! Istnieje wiele czynników odpowiedzialnych za wygląd fryzury, które możemy kontrolować. Nie zapominajmy, że kondycja włosów odzwierciedla stan zdrowia. Na podstawie wyglądu głowy dziecka można całkiem sporo powiedzieć o jego ogólnej kondycji, o tym, jak się odżywia, czy pije wystarczająco dużo wody i w jaki sposób pielęgnowane są jego włosy. 

Przeczytaj też: Jak pomóc dziecku walczyć z trądzikiem?

Zdjęcie główne: Pixel-Shot/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o skórę po ciąży?
Jak dbać o skórę po ciąży?
O ile podczas ciąży cera zazwyczaj jest całkowicie bezproblemowa, o tyle po porodzie często pojawia się wiele różnych dolegliwości skórnych. Należy działać szybko, by problem się nie pogłębił.
Jest ekologiczny i z łatwością można go spuścić w toalecie. Na biodegradowalny test ciążowy czekałyśmy wiele lat
Jest ekologiczny i z łatwością można go spuścić w toalecie. Na biodegradowalny test ciążowy czekałyśmy wiele lat
Czy ten test ma jakieś wady? Jedną - na ten moment niedostępny jest jeszcze na polskim rynku.
Jak suplementacja wspomaga regenerację mięśni po treningu – rola składników odżywczych i ich źródeł w diecie sportowca
Jak suplementacja wspomaga regenerację mięśni po treningu – rola składników odżywczych i ich źródeł w diecie sportowca
Przeczytaj, jak suplementacja pomaga w regeneracji mięśni po intensywnym treningu. Dowiedz się, jaką rolę odgrywają składniki odżywcze i z jakich źródeł powinny pochodzić w diecie każdego sportowca.
Ostatnie wpisy