Dla mamyPielęgnacja

3 złote rady, które pomogą Ci uporać się z problemem wypadających włosów po ciąży

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ciąża i okres po urodzeniu dziecka to wyjątkowy czas w życiu każdej mamy, ale wiele pań narzeka na problem wypadających włosów. Ten niepożądany proces rozpoczyna się zazwyczaj około drugiego miesiąca po urodzeniu dziecka.

Wypadanie włosów u kobiet po porodach jest spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Niektóre z pań borykają się z tym problemem znacznie dłużej niż inne. Poznaj 5 złotych rad, które pomogą Ci uporać się z problemem wypadających włosów po ciąży.

Problem wypadania włosów tkwi w hormonach

Włosy wypadają nam codziennie, kiedy więc należy się niepokoić tym stanem rzeczy? Wówczas, gdy wypada ich ponad 100 na dobę. Większe niż przeciętne wypadanie włosów przytrafia się ludziom w różnych fazach ich życia, a jednym z powodów ich nadmiernego tracenia może być poporodowe osłabienie organizmu kobiety.

Kiedy trudno jest określić przyczynę wypadania włosów, to problem może znajdować się w niedoborze estrogenu – po urodzeniu dziecka poziom tego hormonu znacznie spada. Odwrotna sytuacja ma miejsce w czasie ciąży – poziom estrogenu wzrasta, a włosy stają się zdecydowanie mocniejsze.

Po porodzie niknie zapotrzebowanie na hormon, więc jego ilość w ciele maleje. W rezultacie włosy z silnych i gęstych stają się w matowe i dość cienkie. Te, które powinny naturalnie wypaść w czasie ciąży, robią to masowo po porodzie. Dlatego też kobiety w połogu mają wrażenie, że ich włosy „wypadają garściami”. Przyczyną wypadania włosów może być też długie karmienie dziecka piersią, które podtrzymuje wysokie stężenia prolaktyny w organizmie. Stres także jest czynnikiem zwiększającym produkcję tego hormonu.

Jak uporać się z problemem wypadania włosów po ciąży?

1.Preparaty na wypadające włosy

Pomocne na problem wypadania włosów mogą okazać się preparaty wspomagające ich odbudowę i regenerację. W aptece warto zwrócić uwagę na te specyfiki, które mają  odpowiedni skład dla karmiących mam. Dobierając odpowiedni suplement na poprawę kondycji włosów trzeba pamiętać o tym, by miał zbilansowany skład. 

Preparaty wspomagające odbudowę włosów powinny zawierać witaminy i aminokwasy niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów. Specjaliści zalecają też stosowanie preparatów zawierających w swoim składzie aminokwasy siarkowe, ponieważ stanowią one podstawowy czynnik budulcowy włosów.

2.Odpowiednia dieta

Prawidłowa i zdrowa diecie jest niezbędna, by dostarczyć organizmowi odpowiednich substancji i wzmocnić go od wewnątrz. W jakie składniki powinna być bogata? 

  • białka i aminokwasy siarkowe – są to składniki niezbędne do prawidłowej budowy włosów. Znajdziemy je w mięsie, jajkach czy przetworach zbożowych;
  • krzem – wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost. Zawierają go płatki owsiane, otręby, przetwory mleczne, ryż czy buraki. Wspomniane płatki owsiane są również świetnym źródłem witamin z grupy B, a także magnezu, żelaza i właśnie krzemu. Perfekcyjnie „czyszczą” jelita i uzupełniają niedobory witamin potrzebnych do wzmocnienia cebulek włosowych.

3.Pielęgnacja włosów

Odpowiednia pielęgnacja również jest pomocna na wypadanie włosów po ciąży. Dzięki specjalnym produktom wzmocnimy cebulki włosowe i przyspieszymy wzrost nowych włosów. W aptece możemy kupić delikatne, ziołowe szampony z czarną rzepą lub skrzypem polnym na wypadanie.

A czy wiesz, że nieumiejętne używanie suszarek i prostownic także bardzo niszczy włosy? Bardzo łatwo jest je uszkodzić, ponieważ pod wpływem wilgoci łuski rozchylają się, a same włosy stają się mocno splątane, w efekcie czego w czasie czesania mnóstwo z nich zostanie złamanych. Wysoka temperatura również źle na nie wpływa, bo gorący strumień powietrza z suszarki zmienia wodę zamkniętą pod łuskami włosowymi w parę, która z kolei niszczy strukturę włosa. Dlatego zdrowiej jest pozwolić głowie wyschnąć naturalnie, zwłaszcza w okresie połogu.

Przeczytaj też: Zabiegi, które ułatwiają odzyskać sylwetkę po porodzie

Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Dziennikarka i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Pasjonatka zagadnień beauty. Uwielbia śledzić branżę modową i kosmetyczną. Miała okazję robić opisy dla wielu znanych marek. Prywatnie - mama dwójki urwisów, z którymi uwielbia odkrywać świat na nowo!
Polecane artykuły
Dla mamyPielęgnacja

Olejek rycynowy na brwi

Olejek rycynowy to naturalny środek, który od lat jest stosowany w celu poprawy kondycji włosów, rzęs oraz brwi.
Czytaj więcej
Pielęgnacja

Jakie są korzyści i potencjalne ryzyka związane z zabiegiem mezoterapii igłowej?

Dowiedz się, jak mezoterapia igłowa może poprawić kondycję skóry, a także jakie są mogą wystąpić skutki uboczne. Czy zabieg jest dla wszystkich?
Czytaj więcej
Dla mamyPielęgnacja

Olej z czarnuszki w pielęgnacji domowej

Jak wykorzystać więc jego potencjał i co sprawia, że sam olej z czarnuszki jest tak skutecznym rozwiązaniem?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *