Dla mamyPielęgnacja

3 złote rady, które pomogą Ci uporać się z problemem wypadających włosów po ciąży

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ciąża i okres po urodzeniu dziecka to wyjątkowy czas w życiu każdej mamy, ale wiele pań narzeka na problem wypadających włosów. Ten niepożądany proces rozpoczyna się zazwyczaj około drugiego miesiąca po urodzeniu dziecka.

Wypadanie włosów u kobiet po porodach jest spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Niektóre z pań borykają się z tym problemem znacznie dłużej niż inne. Poznaj 5 złotych rad, które pomogą Ci uporać się z problemem wypadających włosów po ciąży.

Problem wypadania włosów tkwi w hormonach

Włosy wypadają nam codziennie, kiedy więc należy się niepokoić tym stanem rzeczy? Wówczas, gdy wypada ich ponad 100 na dobę. Większe niż przeciętne wypadanie włosów przytrafia się ludziom w różnych fazach ich życia, a jednym z powodów ich nadmiernego tracenia może być poporodowe osłabienie organizmu kobiety.

Kiedy trudno jest określić przyczynę wypadania włosów, to problem może znajdować się w niedoborze estrogenu – po urodzeniu dziecka poziom tego hormonu znacznie spada. Odwrotna sytuacja ma miejsce w czasie ciąży – poziom estrogenu wzrasta, a włosy stają się zdecydowanie mocniejsze.

Po porodzie niknie zapotrzebowanie na hormon, więc jego ilość w ciele maleje. W rezultacie włosy z silnych i gęstych stają się w matowe i dość cienkie. Te, które powinny naturalnie wypaść w czasie ciąży, robią to masowo po porodzie. Dlatego też kobiety w połogu mają wrażenie, że ich włosy “wypadają garściami”. Przyczyną wypadania włosów może być też długie karmienie dziecka piersią, które podtrzymuje wysokie stężenia prolaktyny w organizmie. Stres także jest czynnikiem zwiększającym produkcję tego hormonu.

Jak uporać się z problemem wypadania włosów po ciąży?

1.Preparaty na wypadające włosy

Pomocne na problem wypadania włosów mogą okazać się preparaty wspomagające ich odbudowę i regenerację. W aptece warto zwrócić uwagę na te specyfiki, które mają  odpowiedni skład dla karmiących mam. Dobierając odpowiedni suplement na poprawę kondycji włosów trzeba pamiętać o tym, by miał zbilansowany skład. 

Preparaty wspomagające odbudowę włosów powinny zawierać witaminy i aminokwasy niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów. Specjaliści zalecają też stosowanie preparatów zawierających w swoim składzie aminokwasy siarkowe, ponieważ stanowią one podstawowy czynnik budulcowy włosów.

2.Odpowiednia dieta

Prawidłowa i zdrowa diecie jest niezbędna, by dostarczyć organizmowi odpowiednich substancji i wzmocnić go od wewnątrz. W jakie składniki powinna być bogata? 

  • białka i aminokwasy siarkowe – są to składniki niezbędne do prawidłowej budowy włosów. Znajdziemy je w mięsie, jajkach czy przetworach zbożowych;
  • krzem – wzmacnia włosy i przyspiesza ich wzrost. Zawierają go płatki owsiane, otręby, przetwory mleczne, ryż czy buraki. Wspomniane płatki owsiane są również świetnym źródłem witamin z grupy B, a także magnezu, żelaza i właśnie krzemu. Perfekcyjnie „czyszczą” jelita i uzupełniają niedobory witamin potrzebnych do wzmocnienia cebulek włosowych.

3.Pielęgnacja włosów

Odpowiednia pielęgnacja również jest pomocna na wypadanie włosów po ciąży. Dzięki specjalnym produktom wzmocnimy cebulki włosowe i przyspieszymy wzrost nowych włosów. W aptece możemy kupić delikatne, ziołowe szampony z czarną rzepą lub skrzypem polnym na wypadanie.

A czy wiesz, że nieumiejętne używanie suszarek i prostownic także bardzo niszczy włosy? Bardzo łatwo jest je uszkodzić, ponieważ pod wpływem wilgoci łuski rozchylają się, a same włosy stają się mocno splątane, w efekcie czego w czasie czesania mnóstwo z nich zostanie złamanych. Wysoka temperatura również źle na nie wpływa, bo gorący strumień powietrza z suszarki zmienia wodę zamkniętą pod łuskami włosowymi w parę, która z kolei niszczy strukturę włosa. Dlatego zdrowiej jest pozwolić głowie wyschnąć naturalnie, zwłaszcza w okresie połogu.

Przeczytaj też: Zabiegi, które ułatwiają odzyskać sylwetkę po porodzie

Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Dziennikarka i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Pasjonatka zagadnień beauty. Uwielbia śledzić branżę modową i kosmetyczną. Miała okazję robić opisy dla wielu znanych marek. Prywatnie - mama dwójki urwisów, z którymi uwielbia odkrywać świat na nowo!
Justyna Fiedoruk
Polecane artykuły
Dla mamy

Jak ujędrnić brzuch po porodzie?

Wiele kobiet po porodzie jest zmartwionych tym, jak wygląda ich brzuch. Co trzeba więc zrobić, by go ujędrnić?
Czytaj więcej
Dla mamyPielęgnacja

W jaki sposób kolagen rybi będzie oddziaływał na nasz organizm?

Niejednokrotnie wskazywano na to, że to właśnie kolagen rybi może okazać się o wiele bardziej efektywnym wsparciem naszego organizmu. Jak będzie on na niego oddziaływał?
Czytaj więcej
Dla dzieckaPielęgnacja

Jak nauczyć dziecko dbać o higienę jamy ustnej? 6 patentów

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Niestety wiele z nich podchodzi niechętnie do tej czynności. Co zrobić, by zmieniły nastawienie?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *