Mama online

SEO dla blogów parentingowych – podstawy i zasady

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Popularność blogów parentingowych nie maleje. Jeśli jesteś autorem/autorką jednego z nich lub dopiero zaczynasz, sprawdź, jak SEO może pomóc Ci zdobyć nowych odbiorców. Poznaj podstawy i zasady, dzięki którym poprawisz swoją widoczność w wyszukiwarce.

Na początek teoria 

Jeśli nie wiesz, czym jest pozycjonowanie stron internetowych, już wszystko tłumaczymy. SEO, czyli Search engine optimization, jest procesem służącym do poprawienia pozycji witryny w organicznych wynikach wyszukiwania Google. Krótko mówiąc, chodzi o to, by po wpisaniu konkretnej frazy, użytkownik otrzymał w odpowiedzi takie sklepy czy portale, które najbardziej odpowiadają jego potrzebom. 

Ze skutecznych działań SEO wynikają więc obopólne korzyści: właściciel strony pozyskuje większy ruch, co przekłada się np. na sprzedaż, a odbiorca dostaje wartościowe wyniki wyszukiwania i nie irytuje się z powodu natrafienia na nierzetelne, przypadkowe informacje.

Obecnie, ze względu na skomplikowane i bardzo szczegółowe algorytmy Google, na proces optymalizacji składa się cała grupa różnych działań, które omówimy poniżej.

Słowa kluczowe – jak je wybrać? 

Jednym z podstawowych składników SEO są słowa kluczowe (keywords), czyli wyrażenia i frazy, na które chce pozycjonować się dana strona. Jeśli więc zajmujesz się tematyką dzieci wysoko wrażliwych, dobrze by było, aby Twój blog pokazywał się jak najwyżej w przeglądarce po wpisaniu określonych słów kluczowych. Podzielić je możemy na:

  • Ogólne, dość szeroko ujmujące temat, np. „dzieci wysoko wrażliwe”, „high need baby”,
  • Long tail, czyli szczegółowe wyrażenia, które lepiej wskazują na intencje użytkownika – „jak wychować wysoko wrażliwe dziecko”, „jak dbać o hnb”,
  • Regionalne – dotyczą przede wszystkim lokalnych biznesów, ale mogą się przydać chociażby wtedy, kiedy blog jednocześnie reklamuje przedszkole/żłobek itp. 

Dobieranie słów kluczowych nie jest łatwe, dlatego warto skorzystać z dostępnych na rynku narzędzi, np. Planer słów kluczowych Google Ads, Wordstream, Semrush czy Senuto. 

Tekst i jego konstrukcja

Twoje wpisy na blogu powinny przede wszystkim być wyczerpujące, wartościowe i unikatowe. Google zwraca dużą uwagę na jakość treści oraz jej optymalizację pod tzw. search intent – zamiar użytkownika. Na pierwszych miejscach w wyszukiwarce pokazują się więc strony, na których teksty są rozbudowane, aktualne oraz w dogłębny sposób odpowiadające na zapytania odbiorców. 

Ważna jest także sama konstrukcja treści. Roboty Google sprawdzają, czy zawiera on:

  • Nagłówki (H1, H2 itd.), 
  • Lead (wprowadzenie), 
  • Adekwatny adres URL, 
  • Opis meta, czyli ten, który wyświetla się w Google pod adresem bloga,
  • Akapity i wypunktowania,
  • Grafiki ze znacznikiem alt,
  • Linkowania.

Dla przykładu, aby wpis o najlepszych wózkach dziecięcych wysoko się pozycjonował, opisy modeli powinny być szczegółowe, podparte frazami kluczowymi, opatrzone odpowiednio zoptymalizowanymi zdjęciami i linkami zewnętrznymi (np. do sklepów) oraz wewnętrznymi (do innych postów na blogu). Cały tekst natomiast powinien wyczerpać temat i posiadać właściwą, wspomnianą wcześniej konstrukcję.

Dodatkowe działania 

Tak jak wspomnieliśmy na początku, SEO składa się z bardzo wielu działań. Trzeba zwrócić więc uwagę również na optymalizację bloga pod względem technicznym, pomyśleć o zapleczu linkowym, certyfikatach czy tagach meta. To jednak bardziej zaawansowane kwestie, które dobrze będzie wdrożyć po przeprowadzeniu audytu i zaplanowaniu strategii.

Świetnym sposobem na początek przygody z pozycjonowaniem jest zainstalowanie wtyczki YOAST, która pomaga spełnić wszystkie niezbędne kryteria SEO przy pisaniu artykułu. 

Podsumowując, pamiętaj, by przede wszystkim dać się polubić swoim czytelnikom. Pomoże Ci w tym oferowanie unikatowych, wyczerpujących treści, które przy okazji wpłyną na wyższe pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google. 

Fot. Justin Morgan/unsplash.com

Polecane artykuły
Mama online

Ranking najciekawszych profili parentingowych na Instagramie!

Kobiety, które wychowują dzieci, bardzo często szukają porad i różnych informacji w internecie. Pomocne są różnego rodzaju profile parentingowe na Instagramie, które często są potężną dawką wiedzy. Sprawdzamy, które warto śledzić i znać!
Czytaj więcej
Mama online

Czym jest marketing internetowy i jak go wdrożyć?

Działania promocyjne bez Internetu? To niemożliwe! Poznaj narzędzia i możliwości, które daje marketing internetowy!
Czytaj więcej
Mama online

Dowiedz się, jak zadbać o pozycjonowanie Shoper

Branża e-commerce od kilku lat rośnie z niesamowitym tempem – stale powstają nowe sklepy internetowe. Pozycjonowanie Shoper to dobry sposób, by zwiększyć widoczność w sieci.
Czytaj więcej

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *