Lifestyle

Wiara w Świętego Mikołaja – dlaczego jest dobra i jak tłumaczyć ją dziecku?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu rodziców myśli, że dziecko przeżyje traumę, gdy dowie się, że Święty Mikołaj nie istnieje. W rezultacie mówi niewiele o jego osobie, pozwalając, aby maluch rozumiał wszystko po swojemu. Czy to dobrze? Niestety, nie do końca. 

Dlaczego maluch powinien wierzyć w Świętego Mikołaja?

Rodzice rzadko zdają sobie sprawę z tego, że wiara w Świętego Mikołaja jest dziecku zwyczajnie potrzebna. Dzięki temu maluchy odczuwają magię Świąt. Co więcej, Święty Mikołaj jest niemal magiczną postacią, a wiara w niego stała się już tradycją. Jest ona bardzo mocno zakorzeniona w naszej kulturze i nie tylko. Do dzieci z całego świata przylatuje Mikołaj, przynosząc im prezenty. Warto pozwolić dziecku na magiczne dzieciństwo, a potem dać mu z niego wyrosnąć. Zmiany nie będą gwałtowne, a maluch nie przeżyje żadnej traumy, dowiadując się, że Świętym Mikołajem byli rodzice. Przeprowadzono nawet na ten temat badania psychologiczne. 

Według nich dzieci mające około 8-9 lat same zaczynają powątpiewać w Świętego Mikołaja. Gdy u malucha zaczynają się pojawiać wątpliwości, warto go słuchać i zadawać mu pytania, a nie narzucać własne zdanie. Odradzane są również poważne rozmowy. Święty Mikołaj uczy dzieci, jak ważna jest bezinteresowna miłość i pomoc. Uczy najmłodszych, że wszyscy są równi bez wyjątków. Co więcej, swoim obliczem pokazuje, że dawanie prezentów jest ciepłym gestem, a dzielenie się z innymi może być celem życia. Grudzień uczy dzieci pokory i cierpliwości. Dzieci są bardzo ciekawe i nie wiedzą, czy dostaną wszystko, o czym zamarzyły i napisały w liście do Świętego Mikołaja. 

Jak podtrzymać wiarę w Świętego Mikołaja? 

Podtrzymywanie wiary w Świętego Mikołaja u młodszego dziecka jest niezwykle prostym zadaniem. Maluchy instynktownie zaczynają w niego wierzyć, szczególnie gdy chodzą do żłobka lub mają ciągły kontakt z rówieśnikami w swoim wieku. Chcąc, aby dziecko poczuło magię Świąt, warto z nim pisać listy do Świętego Mikołaja. Następnie napisany lub wymalowany list, należy zostawić na parapecie, balkonie lub zwyczajnie zatrzasnąć w drzwiach. W nocy list musi zostać zabrany przez rodziców. Dla niektórych może to być zwykłe oszukiwanie dziecka, jednak oszukiwanie w dobrej wierze. Jeśli Mikołaj zabierze dziecięcy list, to sprawi tym ogromną przyjemność maluchowi, pokazując mu, że jest ważny. Warto zapewniać dziecko, że Mikołaj o nim pamięta i na pewno przyleci, aby wręczyć mu prezent. 

Dla maluchów warto zaaranżować osobiste spotkanie ze Świętym Mikołajem. Może nim zostać tata, wujek lub dziadek. W tym wieku dzieciom ciężko rozpoznać przebraną osobę, szczególnie gdy ma ona na sobie białą brodę przykrywającą niemalże całą twarz. Inaczej sprawa ma się ze starszymi dziećmi. Te z kolei zaczynają powątpiewać w Świętego Mikołaja, dlatego warto zapewnić je, że przychodzi on w nocy. Dzieci w wieku 6-7 lat rozpoznają znane im osoby nawet w przebraniu, dlatego przebieranki nie wchodzą w grę. W tym przypadku, przed zmierzchem, w dniu przyjazdu Mikołaja poleca się przygotować dla niego otwarte okno, aby mógł wejść do domu. Z kolei na stoliku należy postawić ciasteczka oraz mleko do wypicia. Gdy dziecko pójdzie spać, rodzice muszą nadgryźć słodycze i wypić mleko. O poranku na starszaka będą już czekały prezenty pod choinką. 

Przeczytaj też: Tak gwiazdy urządziły pokoje swoich dzieci. Zobaczcie te źródła inspiracji

Zdjęcie główne: cottonbro/ pexels.com

Kolory roku i zmieniające się trendy to jej pasja. Od 2017 roku rozwija się w branży copywriterskiej, stawiając sobie nowe wyzwania. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studentka psychologii. Prowadzi firmę OpiszSię, dostarczającą treści dla sklepów internetowych.
Polecane artykuły
Lifestyle

Jak personalizowane obrazy na płótnie mogą odmienić wygląd twojego biura?

Poznaj, w jaki sposób personalizowane obrazy na płótnie mogą wprowadzić kreatywną atmosferę do twojego biura i zainspirować twoją drużynę do jeszcze większej wydajności.
Czytaj więcej
Lifestyle

Nauka pływania dla dzieci: Zabawy i techniki kształtujące małych mistrzów

W tym artykule zaprezentujemy różnorodne techniki i metody nauczania, które pomogą maluchom stać się małymi mistrzami pływania.
Czytaj więcej
Lifestyle

Jak nauczyć nastolatkę dbać o swoje zdrowie intymne?

W tym artykule przyjrzymy się kilku ważnym nawykom, które warto wpoić nastolatkom, aby wspierać ich zdrowie intymne.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *