Lifestyle

Pranie i przechowywanie ubranek dziecięcych – poradnik

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zanim zaczniesz cokolwiek pakować, zacznij od upewnienia się, że odzież lub koce są całkowicie czyste i wolne od plam. Wypierz lub wyczyść każdy element na sucho. Jeśli nie masz pewności, czy przedmiot jest czysty, warto go ponownie przeczyścić, aby był całkowicie umyty. Zwróć szczególną uwagę na poplamione miejsca i upewnij się, że ubrania są całkowicie suche przed zapakowaniem. Wilgoć nie jest Twoim przyjacielem!

Jeśli zauważysz plamy podczas sprawdzania rzeczy, natychmiast je usuń. Stają się one znacznie trudniejsze do usunięcia im dłużej pozostają na tkaninie. 

Pranie

Wybielacz tlenowy jest bezpieczny w użyciu zarówno do białych, jak i kolorowych ubrań i może być stosowany do wszystkich tkanin z wyjątkiem jedwabiu i wełny. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, aby określić, ile produktu należy użyć na litr wody. Całkowicie zanurz ubranie i pozwól mu namoczyć się przez co najmniej osiem godzin. Sprawdź plamę. Jeśli jej nie ma, umyj ubranie jak zwykle. Jeśli pozostanie, stwórz świeży roztwór i powtórz. Usunięcie plamy może wymagać powtórzenia zabiegu kilka razy.

W przypadku elementów do czyszczenia na sucho, zanieś je do specjalisty i wskaż problematyczne obszary. Ponieważ czyszczenie na sucho jest trochę mylące (używany jest roztwór do czyszczenia na mokro); jeszcze raz upewnij się, że przedmioty są całkowicie suche przed schowaniem. Najlepiej odczekać dzień lub dwa przed zapakowaniem, aby upewnić się, że tkanina jest sucha.

Przechowywanie

Ważne jest, aby używać odpowiedniego rodzaju pojemnika do przechowywania, aby zapobiec żółknięciu. Jednym z rozwiązań jest użycie pudełek na dokumenty archiwalne. Są one zwykle wykonane z papieru bezkwasowego i są całkowicie bezpieczne w użyciu. Jeśli jednak obawiasz się zgniecenia pudła lub kosztów, kup plastikowy pojemnik do przechowywania. Pudełko musi być wykonane z odlewanego polipropylenu, aby było bezpieczne dla Twoich ubrań. Poszukaj numeru 5 w trójkącie recyklingu lub liter „PP”, aby upewnić się, że masz odpowiedni rodzaj plastiku, który nie będzie emitował szkodliwych dla tkaniny chemikaliów. Będziesz także musiał kupić bibułkę. Musi być bezkwasowa i wolny od ligniny. Lignina to związek chemiczny pozyskiwany z drewna.

Umyj i wysusz ręce przed dotknięciem ubrań, aby pozbyć się balsamów lub kremów, które mogą poplamić ubranie. Jeśli na ubraniach są metalowe guziki, zdejmij je i przechowuj oddzielnie, owijając je w chusteczkę. Metal może rdzewieć lub korodować i powodować plamy.

Rozpocznij od lekkiego wypchania kapeluszy lub bufiastych rękawów bezkwasową bibułką. Następnie połóż każdą część garderoby na osobnej warstwie chusteczki.

Składana bibułka bezkwasowa

Owiń każdy przedmiot chusteczką, dodając więcej w razie potrzeby. Upewnij się, że każdy fałd jest amortyzowany przez bibułkę. Zapobiegnie to mocnym zagnieceniom. Umieść każdy osobno zapakowany element odzieży w pojemniku do przechowywania.

Powtórz kroki z każdym pojedynczym elementem. Jeśli lubisz zapach lawendy, kilka gałązek owiń bibułką lub użyj saszetki i dodaj do pudełka. Nie pozwól, aby lawenda dotykała bezpośrednio ubrań. Działa ona jako naturalny środek odstraszający owady, a także nadaje delikatny zapach.

Wybierz chłodne, suche miejsce do przechowywania. Unikaj obszarów o ekstremalnych temperaturach, takich jak strychy, piwnice i garaże. Idealnym miejscem jest przestrzeń z dala od zewnętrznych ścian i rur, które mogą pęknąć. Mogą to być meble dziecięce. Co najmniej raz w roku sprawdzaj przechowane rzeczy. Poszukaj wszelkich plam, które mogą się pojawić i szybko je usuń. 

Przeczytaj też: Jak dbać o czystość w pokoju niemowlaka?

Zdjęcie główne: Lisa/ pexels.com

Student filologii polskiej, dla którego historia i językoznawstwo nie mają tajemnic. W modzie ceni powrót do klasycznych rozwiązań, a koszula i krawat to dla niego wyznacznik dobrego stylu.
Bartosz Promiński
Polecane artykuły
Lifestyle

Co oznacza, że kosmetyki są eko?

Każdego dnia wykorzystujemy wręcz dziesiątki kosmetyków. Te oczywiście zawierają składniki korzystne dla naszej cery, czy też innych elementów naszego ciała. Nie zawsze są one jednak ekologiczne i ich pozyskiwanie czy produkowanie może być niekorzystne dla środowiska. Po czym więc poznać, że kosmetyki są eko i dlaczego warto z nich korzystać?
Czytaj więcej
Lifestyle

Eleganckie prezenty na Dzień Kobiet

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Jest to czas, kiedy mężczyźni wręczają upominki bliskim sobie paniom. Jakie prezenty będą najlepszym i na pewno trafionym pomysłem?
Czytaj więcej
Lifestyle

Jak ubrać noworodka, jeśli wychodzimy ze szpitala zimą?

Rodzisz zimą i chcesz wiedzieć, czego będziesz potrzebować podczas pierwszej podróży z noworodkiem do domu? Oto nasze porady!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *