Lifestyle

Odpieluchowanie dziecka – jak się za to zabrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Odpieluchowanie dziecka to coś, czego obawia się wielu rodziców. Czy słusznie? Niekoniecznie. Wystarczy odpowiednio się przygotować i… uzbroić w cierpliwość! Poznaj nasze triki, które ułatwią Wam przejście przez ten proces.

Odpieluchowanie to ważny moment

Rezygnacja z pieluszek to bardzo ważny moment dla całej rodziny – zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Nagle maluch staje się jakby większy, doroślejszy, a z budżetu domowego znika mniej funduszy, które dotąd pochłaniał zakup pieluch. Trzeba pamiętać o tym, że jest to ogromne wyzwanie dla wszystkich osób zaangażowanych. Przede wszystkim przeżywa to dziecko, ale i rodzice, którzy muszą wykazać się w momencie odpieluchowania ogromną ilością cierpliwości. Jak odpowiednio się przygotować, aby proces ten dostarczył wszystkim jak najmniej stresu?

Odpieluchowanie – kiedy zacząć?

Jest prawie pewne, że starsze pokolenie częstowało Cię opowieściami o tym, jak to za ich czasów dzieci chodziły bez pampersa już mając roczek. Należy przyjmować te historie z przymrużeniem oka, pamiętając również, że czasy pieluch tetrowych wymuszały nieco inne rozwiązania niż aktualnie. Pieluszki jednorazowe to spora wygoda i to również powoduje, że rodzice nie czują na sobie presji bardzo szybkiego odpieluchowania dziecka. Szczególnie, że maluszek musi być po prostu gotowy na pożegnanie z pieluszką.

Oznaki gotowości do odpieluchowania – poznaj je!

Prawdopodobnie zaczęłaś myśleć o odpieluchowaniu swojego dziecka w okolicy jego drugich urodzin. Faktycznie często zdarza się, że dzieci pozbywają się pampersa między drugim a trzecim rokiem życia. Ważniejsza od metryki jest jednak gotowość. Obserwuj malucha i sprawdź, czy przejawia jej oznaki. Dziecko:

  • ma świadomość potrzeby wypróżnienia się. Sygnalizuje ją za pomocą słów, gestów czy mimiki twarzy;
  • coraz częściej budzi się po drzemce z suchą pieluszką;
  • czuje dyskomfort po zrobieniu siusiu czy kupki;
  • szuka ustronnego miejsca do wypróżnienia się;
  • jest zainteresowane tym, co w toalecie robią dorośli.

Jeżeli zauważasz u swojego malucha te oznaki, a przy tym i Ty czujesz się gotowa, żeby rozpocząć proces odpieluchowania, jest to odpowiedni moment.

Jak rozpocząć odpieluchowanie?

Przede wszystkim proponujemy od zakupu nocnika i pokazania go dziecku. Maluch musi najpierw się z nim oswoić i zrozumieć, do czego służy, dlatego postaw nocnik w widocznym miejscu i wyjaśniaj, do czego służy, ale nie namawiaj na siłę. Tutaj pomocna z pewnością będzie też odpowiednia literatura, czyli po prostu kolorowe książeczki dziecięce na temat odpieluchowywania. Na rynku znajdziesz sporo czytelniczych propozycji, które wprowadzą dziecko w świat bez pieluszki. 

Kiedy dziecko już zdaje się wiedzieć, o co chodzi, z  cierpliwością i wyrozumiałością proponuj mu korzystanie z nocnika. Gdy zauważysz, że maluch będzie się wypróżniać – co widać już po zachowaniu – wysadzaj go na nocnik. Po kilku pomyślnie zakończonych próbach, pozwól dziecku na chodzenie bez pampersa, a w majteczkach. Najlepiej zrobić to oczywiście w bezpiecznym, domowym otoczeniu. W razie wpadek, a te są na początku właściwie nieuniknione, szybko będzie można przebrać dziecko. 

Co istotne, jeżeli zobaczysz u malucha opór już podczas odpieluchowania, nic na siłę. Odpuść, poczekaj i spróbuj jeszcze raz po kilku tygodniach.

Zdj. główne: Laura Ohlman/unsplash.com

Pasjonująca się copywritingiem i marketingiem internetowym żona i mama dwuletniego syna. Uwielbia świat dziecięcej literatury i gadżetów i zawsze jest z nim na bieżąco.
Polecane artykuły
Lifestyle

Jak personalizowane obrazy na płótnie mogą odmienić wygląd twojego biura?

Poznaj, w jaki sposób personalizowane obrazy na płótnie mogą wprowadzić kreatywną atmosferę do twojego biura i zainspirować twoją drużynę do jeszcze większej wydajności.
Czytaj więcej
Lifestyle

Nauka pływania dla dzieci: Zabawy i techniki kształtujące małych mistrzów

W tym artykule zaprezentujemy różnorodne techniki i metody nauczania, które pomogą maluchom stać się małymi mistrzami pływania.
Czytaj więcej
Lifestyle

Jak nauczyć nastolatkę dbać o swoje zdrowie intymne?

W tym artykule przyjrzymy się kilku ważnym nawykom, które warto wpoić nastolatkom, aby wspierać ich zdrowie intymne.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *