Lifestyle

Kreatywne sposoby na gotowanie z dziećmi

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Healthy food at home. Happy family in the kitchen. Mother and child daughter are preparing proper meal.

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przygotowywanie posiłków z dziećmi to świetny sposób na kreatywne spędzenie czasu w gronie rodziny, rozwijanie zainteresowań u swoich pociech i naukę zdrowego odżywiania. Dzieci, wraz ze swoją ciekawością świata chętnie „wejdą” w świat dorosłych, ucząc się gotowania i poznając nowe smaki. W tym artykule podpowiemy, jak podejść do gotowania z dziećmi w kreatywny sposób!

Dlaczego warto gotować z dziećmi?

Gotowanie z dziećmi jest dla nich idealną okazją do poznawania nowych produktów i smaków oraz nauki przygotowywania posiłków. Nauczą się one wartościowych umiejętności, jak odmierzanie składników, mieszanie i gotowanie. Podczas wspólnego przygotowywania posiłków maluchy zobaczą, że zdrowe jedzenie może być pyszne i kolorowe. My jako rodzice, zyskamy natomiast uznanie od swoich pociech jako „eksperci” w kuchni. Co najważniejsze, wspólne gotowanie to dobrze spędzony czas razem, który pozwoli na zbudowanie silnych więzi z dzieckiem i rozwinie jego zainteresowania.

Jak zaplanować dzień rodzinnego gotowania?

Zaplanowanie dnia gotowania z dziećmi może pomóc w zminimalizowaniu stresu i chaosu. Na początku dobrze jest wybrać wraz z maluchami przepis, który będziecie przygotowywać, a następnie zrobić listę potrzebnych produktów – uwzględnij w niej produkty, które urozmaicą gotowanie, np. liofilizowane owoce będące alternatywą dla sztucznych barwników. Rozpoczęcie przygody z gotowaniem razem z dziećmi może mieć swój początek w zrobieniu wspólnych zakupów. Zanim zaprosisz dziecko do wspólnego gotowania, warto jest schować niebezpieczne sprzęty kuchenne tak, by nie mogło ich ono dosięgnąć. Przypomnij też dziecku o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i staraj się dobrać narzędzia, jakimi będzie się posługiwał adekwatnie do jego wieku i umiejętności.

Kreatywne sposoby na gotowanie z dziećmi

  • Pieczenie ciasteczek

Ciasteczka będą idealnym przepisem na początek. W zależności od wieku dziecka możesz zaangażować małego kucharza do wspólnego odmierzania składników, wyrabiania ciasta i wykrawania ciastek. Mogą to być proste ciasteczka maślane lub owsiane z dodatkiem bakalii.

  • Kolorowe kaszki

Myślisz, że gotowanie kaszki będzie nudne dla Twojej pociechy? Nic bardziej mylnego! Wystarczy, że zaopatrzysz się w liofilizowane owoce, które w mgnieniu oka zmienią kolor i smak tradycyjnej kaszki. Możesz dodać jeden smak do całej kaszki lub pójść krok dalej i stworzyć ze swoim dzieckiem tęczową kaszkę w różnych smakach. Do tego świeże owoce, orzechy i odrobina miodu, a w kilka minut wyczarujecie razem kolorowe i smaczne śniadanie.

  • Robienie sałatki

Przygotowywanie sałatki z dzieckiem to dość klasyczny pomysł na wspólne gotowanie. Dobieranie składników, mycie i krojenie warzyw lub owoców jest angażującym zadaniem i pozwala dziecku na poznawanie nowych i zdrowych smaków. Ciekawym urozmaiceniem sałatki może być dodanie liofilizowanych warzyw lub owoców, które zmienią kolor sosu czy dressingu. Możliwości są nieograniczone!

Gotowanie z dziećmi może być kreatywne i edukacyjne nie tylko dla maluchów, ale też dla ich rodziców. Warto jest zabrać ze sobą do kuchni dobry humor i pozytywne nastawienie – pozwolić dzieciom na odrobinę samodzielności i bałaganu. Korzystając z ciekawych dodatków do potraw, takich jak liofilizowane owoce i warzywa możecie razem ugotować dania pełne koloru i smaku.

Fot.: materiał Klienta

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Polecane artykuły
Lifestyle

Jak personalizowane obrazy na płótnie mogą odmienić wygląd twojego biura?

Poznaj, w jaki sposób personalizowane obrazy na płótnie mogą wprowadzić kreatywną atmosferę do twojego biura i zainspirować twoją drużynę do jeszcze większej wydajności.
Czytaj więcej
Lifestyle

Jak wolontariat kompetencyjny może przyczynić się do rozwoju osoby i pomocy innym: perspektywa opieki hospicyjnej?

Przekonaj się, jak wolontariat kompetencyjny przyczynia się do Twojego rozwoju, jednocześnie pomagając innym. Dowiedz się, jak opieka hospicyjna daje nowe perspektywy.
Czytaj więcej
Lifestyle

Nauka pływania dla dzieci: Zabawy i techniki kształtujące małych mistrzów

W tym artykule zaprezentujemy różnorodne techniki i metody nauczania, które pomogą maluchom stać się małymi mistrzami pływania.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *