Lifestyle

Jakie badania dobrze jest wykonać sobie po porodzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kobiety w ciąży wykonują mnóstwo badań, jednak po urodzeniu często tego nie robią. A w tym czasie także należy kontrolować i dbać o swoje zdrowie. Jakie badania należy wówczas zrobić?

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, podczas tych kilku miesięcy wykonuje mnóstwo przeróżnych badań, by mieć pewność, że rozwijające się pod jej sercem maleństwo jest zdrowe, a jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Niestety, większość świeżo upieczonych mam skupia się na zdrowiu potomka, zapominając o swoim. A po porodzie także należy wykonać wiele ważnych badań.

Wizyta u ginekologa już po kilku tygodniach

Po około 6 tygodniach po porodzie (nieważne czy kobieta rodziła siłami natury, czy przez cesarskie cięcie) warto udać się do ginekologa na kontrolę. Wówczas lekarz sprawdzi, czy wszystko się dobrze goi i czy macica się prawidłowo obkurcza. Na wizytę należy wziąć ze sobą wykonane kilka dni wcześniej wyniki morfologii. Badanie krwi pozwala bowiem zdiagnozować infekcje, niedokrwistość, zaburzenia układu odpornościowego i wiele innych chorób. 

Nie zapominaj o cytologii

Około pół roku po urodzeniu dziecka należy zrobić cytologię. Wówczas ginekolog pobiera wymaz i wysyła do laboratorium. Badanie pozwala wykryć raka szyjki macicy, szczególnie że choroba ta rozwija się nawet kilka lat bez jakichkolwiek objawów. Podczas badania wykrywa się też stan zapalny dróg płciowych. Istotne jest to, by kilka dni przed planowaną cytologią nie używać globulek dopochwowych. Nie powinno się także współżyć na dzień przed badaniem. 

Sprawdź cholesterol

Warto mieć na uwadze, że zmiana dotychczasowego stylu życia, często brak ćwiczeń oraz inny sposób odżywiania się wpływają na poziom cholesterolu. Obniża się ten dobry, a wzrasta poziom złego. Dlatego kilka tygodni po porodzie młoda mama powinna wykonać panel lipoproteinowy na czczo. Być może konieczne będzie wprowadzenie do diety produktów, które obniżą cholesterol – a w ostateczności podjęcie leczenia farmakologicznego. 

Badanie ogólne moczu to podstawa

Badanie ogólne moczu warto zrobić nawet już przed pierwszą wizytą kontrolną u ginekologa. Pozwala ono określić stan zdrowia młodej mamy, dzięki niemu wykrywa się wiele chorób oraz infekcji dróg moczowych. Pozwala zweryfikować także problemy z wątrobą oraz cukrzycę.

Poziom witaminy D – dlaczego warto zbadać?

Od pierwszych dni życia dzieciom podaje się witaminę D. Jest ona ważna w życiu człowieka, wzmacnia kości i wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Niedobór witaminy D jest bardzo częsty, szczególnie jesienią i zimą. Kobieta kilka tygodni po porodzie powinna wykonać badanie, które pozwoli określić czy nie powinna zadbać o suplementację tej witaminy, szczególnie że kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, są szczególnie narażone na jej niedobór.

Poziom glukozy we krwi

Jeśli w ciąży zmagałaś się z cukrzycą ciążową, to kilka tygodni/miesięcy po urodzeniu dziecka koniecznie zbadaj poziom glukozy we krwi. W większości przypadków po porodzie wszystko wraca do normy, jednak zdarza się, że poziom cukru jest zbyt wysoki i konieczna będzie regularna kontrola. Czasami kobiety mające cukrzycę ciążową chorują później na cukrzycę insulinozależną. Wówczas konieczna jest wizyta u diabetologa i stosowanie się do jego zaleceń. Być może wystarczy odpowiednia dieta, dopiero w ostateczności będzie konieczne przyjmowanie insuliny. 

Badanie piersi

Kolejne ważne i podstawowe badanie po porodzie to badanie piersi. Warto też samodzielnie sprawdzać, czy na piersiach nie pojawiły się jakieś guzki, czy zgrubienia. Istotne jest też wykonywanie USG, które uwaga – można je także wykonać, karmiąc piersią (należy przed badaniem odciągnąć jednak mleko laktatorem, by badanie i wyniki były miarodajne). 

Przeczytaj też: Jakie badania dobrze jest wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę?

Zdjęcie główne: Gustavo Fring/ pexels.com

Dziennikarka z wykształcenia i powołania. W mediach obecna od 7 lat. Pomiędzy śledzeniem trendów beauty&fashion, przepytuje polskie gwiazdy i sprawdza, co piszczy w zdrowym stylu życia. Prywatnie ciocia dzieci swoich przyjaciółek.
Joanna Andrzejewska
Polecane artykuły
Lifestyle

Co oznacza, że kosmetyki są eko?

Każdego dnia wykorzystujemy wręcz dziesiątki kosmetyków. Te oczywiście zawierają składniki korzystne dla naszej cery, czy też innych elementów naszego ciała. Nie zawsze są one jednak ekologiczne i ich pozyskiwanie czy produkowanie może być niekorzystne dla środowiska. Po czym więc poznać, że kosmetyki są eko i dlaczego warto z nich korzystać?
Czytaj więcej
Lifestyle

Eleganckie prezenty na Dzień Kobiet

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Jest to czas, kiedy mężczyźni wręczają upominki bliskim sobie paniom. Jakie prezenty będą najlepszym i na pewno trafionym pomysłem?
Czytaj więcej
Lifestyle

Jak ubrać noworodka, jeśli wychodzimy ze szpitala zimą?

Rodzisz zimą i chcesz wiedzieć, czego będziesz potrzebować podczas pierwszej podróży z noworodkiem do domu? Oto nasze porady!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *