Lifestyle

Jaki materac wybrać dla dziecka?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przejście z łóżeczka do łóżka może być stresujące zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Jeśli przygotowujesz się do zmiany i nie masz pewności, który materac dziecięcy będzie najlepszy dla Twojego malucha, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Twardość materaca

Zastanawiając się, jak wybrać odpowiedni materac dla dziecka, twardość powinna być na pierwszym miejscu. Odpowiednie wsparcie kręgosłupa jest tym, czego powinnaś wymagać od materaca, na którym Twoje dziecko będzie spędzało 8-10 godzin w nocy. Jaka jest więc idealna twardość materaca dla dzieci? 

Ogólnie rzecz biorąc, materace piankowe z pamięcią kształtu są dobre dla nieco starszych dzieci. Dla tych młodszych sprawdzą się materace ze sprężynami kieszeniowymi, ponieważ mają optymalną twardość bez uszczerbku dla komfortu.

Gdy maluch odpoczywa, jego kręgosłup szybko rośnie, dlatego powinien być utrzymywany w neutralnej pozycji, aby zminimalizować stres i nadmierną presję. Materac kieszeniowy jest znacznie twardszy niż jego odpowiedniki z pianki lub lateksu, a fakt, że nie dopasowuje się do ciała dziecka, jest dobrą rzeczą, ponieważ kręgosłup potrzebuje stałej jędrności, aby prawidłowo się rozwijać.

Jak odpowiedni materac może wspierać kręgosłup Twojego dziecka

Jak wspomnieliśmy, twardość jest priorytetem przy zakupie pierwszego materaca dla Twojego dziecka, ale dlaczego?

W nocy kręgosłup malucha może urosnąć nawet o 1,5 cm, gdy krążki międzykręgowe między kręgami wypełnią się wodą. W związku z zachodzeniem tego procesu, zarówno kręgosłup, jak i szyja powinny być mocno podparte i utrzymywane w neutralnej pozycji do spania. Sam materac musi być wystarczająco twardy, aby zapewnić to podparcie, ale na tyle miękki, aby Twoje dziecko faktycznie mogło wygodnie przebywać w mniej więcej tej samej pozycji przez cały odpoczynek.

Oprócz tego utrzymywanie chłodu ma również ogromny wpływ na rozwój Twojego dziecka w pierwszym łóżku. Jeśli zastanawiasz się nad jakąś formą materaca ortopedycznego, ważne jest, aby pamiętać, że pianka z pamięcią kształtu wykorzystuje zgromadzone ciepło ciała, aby aktywować swój system formowania, co z kolei może prowadzić do dość ciepłego podłoża dla Twojego dziecka, czego lepiej uniknąć. Jeśli pomieszczenie jest stosunkowo zimne, nie ma problemu.

Chociaż materace ortopedyczne są wspaniałe dla dorosłych, którzy cierpią z powodu bólu stawów lub kręgosłupa, ta sama funkcja modelowania może prowadzić do jędrności, która jest niezbędna dla rosnącego kręgosłupa.

Jak pomóc dziecko w zmianie z łóżeczka na łóżko?

Jeśli przygotowujesz się do zmiany z łóżeczka na łóżko, możesz się zastanawiać, w jaki sposób zapewnić dziecko komfort. Poniżej przedstawiamy kilka sugestii.

Nie zaskakuj

Jak zapewne już wiesz, małe dzieci nie są najspokojniejszymi istotami i często nie reagują dobrze na nagłe zmiany. Tak więc ostatnią rzeczą, jakiej będą potrzebować, jest stwierdzenie, że ich wygodne łóżeczko zniknęło, a na jego miejscu jest jakiś nowy przedmiot.

Aby uniknąć wieczorów wypełnionych płaczem i całkowitym brakiem snu dla któregokolwiek z was, spróbuj zamiast tego przygotować swoje dziecko na zmianę. Niech wiedzą, że pożegnają się ze swoim łóżeczkiem i przywitają się z łóżkiem, takim jak u mamy i taty.

Zaangażuj dzieci w cały proces

Jak wcześniej wspomniano, małe dzieci nie są wielkimi fanami niespodzianek, które skutkują zmianą środowiska, w którym przebywają, a szok związany z nowym łóżkiem może wystarczyć, aby przez wiele dni czuły się nieswojo.

Dlaczego więc ich nie zaangażować? Spróbuj zabrać je na zakupy po kolorową pościel i miej je pod ręką, gdy przygotowujesz nowe łóżko do spania. To powoli sprowadzi ich do pomysłu odejścia z łóżeczka i miejmy nadzieję, że atmosfera podekscytowania pomoże im zapomnieć, dlaczego się martwili.

Postępuj zgodnie ze swoją zwykłą rutyną przed snem

To może być banał, ale zachowanie spokoju i kontynuowanie tego, co zwykle robiło się przed snem jest dokładnie tym, co musisz zrobić, jeśli chodzi o pomaganie dziecku w opuszczeniu łóżeczka.

Zmiana z łóżeczka na łóżko jest wystarczająco duża, więc każda zmiana rutyny przed snem tylko pogorszy sytuację. Oprócz tego nie zwlekaj dłużej niż zwykle. Choć może to być dla ciebie trudne, powiedz dobranoc, zgaś światło i odejdź zrelaksowany (chociaż zapewne będziesz zestresowany bardziej niż maluch).

Przeczytaj też: Efektowne dekoracje pokoju dziecięcego

Zdjęcie główne: Alex Green/ pexels.com

Student filologii polskiej, dla którego historia i językoznawstwo nie mają tajemnic. W modzie ceni powrót do klasycznych rozwiązań, a koszula i krawat to dla niego wyznacznik dobrego stylu.
Polecane artykuły
Lifestyle

Jak personalizowane obrazy na płótnie mogą odmienić wygląd twojego biura?

Poznaj, w jaki sposób personalizowane obrazy na płótnie mogą wprowadzić kreatywną atmosferę do twojego biura i zainspirować twoją drużynę do jeszcze większej wydajności.
Czytaj więcej
Lifestyle

Jak wolontariat kompetencyjny może przyczynić się do rozwoju osoby i pomocy innym: perspektywa opieki hospicyjnej?

Przekonaj się, jak wolontariat kompetencyjny przyczynia się do Twojego rozwoju, jednocześnie pomagając innym. Dowiedz się, jak opieka hospicyjna daje nowe perspektywy.
Czytaj więcej
Lifestyle

Nauka pływania dla dzieci: Zabawy i techniki kształtujące małych mistrzów

W tym artykule zaprezentujemy różnorodne techniki i metody nauczania, które pomogą maluchom stać się małymi mistrzami pływania.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *