Lifestyle

Jak zmotywować dzieci do wykonywania świątecznych obowiązków i jakie zadania można powierzyć maluchom?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dzieci ciężko zmotywować do sprzątania, szczególnie w okresie świątecznym. Jest to czas, gdy mają wolne w szkole i nie muszą odrabiać zadań domowych, więc sądzą, że należy im się jedynie odpoczynek. Warto zachęcać dziecko do sprzątania i sprawić, aby ta czynność stała się dla niego przyjemnością, a nie tylko udręką i przykrym obowiązkiem. 

Jak zachęcić dziecko do pomocy w domowych obowiązkach?

Jeśli chcemy, aby dziecko pomagało nam w domowych obowiązkach, nie możemy od niego wymagać za dużo jeśli nigdy wcześniej nie prosiliśmy malucha o pomoc, skąd może wiedzieć, dlaczego akurat teraz tego od niego wymagamy? Świąteczny czas powinien być miło wspominany, zarówno przez dzieci, jak i rodziców. Jak więc skutecznie zachęcić dziecko do pomocy w świątecznych przygotowaniach? Przede wszystkim warto uświadomić mu, że może to być ciekawe zajęcie.

Wykonując świąteczne obowiązki, można spędzić czas wspólnie z rodziną. Oto mama, tata i dziecko wykonują obowiązki domowe, w międzyczasie tłumacząc maluchowi jak to robić i dlaczego należy to robić. Ważne jest, aby nie obciążać dziecka dużą ilością zadań. Niestety, ale niektóre czynności mogą sprawić mu trudność, a tym samym bardzo go zniechęcić. Wymagajmy od dziecka prostych rzeczy, które bez problemu może zrobić samodzielnie. Należą do nich m.in. wkładanie ubrań do pralki, sprzątanie zabawek, czy wyjmowanie widelców i łyżek ze zmywarki. Najlepszą motywacją dla dziecka będą pochwały, zachęty, ale i drobne nagrody. Takie rzeczy skutecznie motywują maluchów do wykonywania i pomagania rodzicom w świątecznych porządkach. 

Jakie zadania można powierzyć maluchowi? 

Obowiązki muszą być dopasowane do wieku dziecka. Inaczej to się po prostu nie uda. Często świąteczne sprzątanie, które miało być wspólnie spędzonym czasem, kończy się płaczem dziecka i wielką awanturą. A więc jakie czynności warto powierzyć dziecku? 

Wiek dziecka: 2-3 lata

W tym wieku dziecko powinno pomagać nam w drobnych obowiązkach domowych. Dla malucha jest to etap fascynacji światem dorosłych. Chce uczestniczyć we wszystkich czynnościach, które wykonują rodzice. To także okres, w którym dziecko dopiero zaczyna rozumieć i zauważać magię Świąt. Warto od samego początku uczyć go pomocy rodzicom, która jest w tym czasie niezbędna. Dziecięcy entuzjazm i magię czasu przedświątecznego warto dobrze wykorzystać. W tym wieku maluch może wykonywać takie czynności jak:

 • porządki we własnych zabawkach, 
 • przenoszenie rzeczy do pralki i ich wkładanie, 
 • ścieranie kurzu z niskich mebli, 
 • wyrzucanie papierków do kosza. 

Wiek dziecka: 4-5 lat

To czas, kiedy entuzjazm dzieci lekko spada. Nie są one już tak chętne do pomocy, jak 2 lata wcześniej. Jeśli maluchy chodzą do przedszkola, to doskonale znają zasady prostego sprzątania, jak zbieranie zabawek, czy ich segregacja. Dla dzieci w tym wieku czas spędzony z rodzicami nadal jest bardzo ważny. Wspólne świąteczne porządki umożliwiają dzieciom spędzenie czasu w rodzinnym gronie. W końcu jest wiele rzeczy, które można robić wspólnie, dodając do tego elementy zabawy. Co więcej, maluchy w tym wieku są bardzo ciekawe świata i szybko chłoną wiedzą. Przykładowe czynności, jakie mogą wykonywać dzieci w tym wieku to:

 • pomoc w przygotowywaniu świątecznych potraw (muszą to być proste czynności, jak mieszanie ciasta łyżką, obieranie jajek, czy przesypywanie składników), 
 • rozkładanie sztućców ze zmywarki (noże są wykluczone), 
 • rozpakowywanie świątecznych zakupów, 
 • sprzątanie swojego pokoju przed Świętami. 
fot. cottonbro/ pexels.com

Wiek dziecka: 6-9 lat

To wiek szkolny, więc dzieci są obciążone nauką i odrabianiem prac domowych. Dla nich święta kojarzą się głównie z odpoczynkiem. Jednak warto wykorzystać to, że się nudzą i nie mają zajęcia. Dzieciaki w tym wieku pragną być niezależne i samodzielne, dlatego warto podczas świątecznych porządków przydzielić im właśnie takie zadania. Powinny być one w miarę proste, niewymagające ingerencji dorosłych osób. Przykładowe czynności, jakie mogą wykonywać w tym wieku dzieci to:

 • odkurzanie pokoi, 
 • zamiatanie, 
 • składanie prania i jego segregacja, 
 • ubieranie choinki, 
 • rozkładanie sztućców na stole, 
 • pomoc w przygotowywaniu świątecznych potraw. 

Przeczytaj też: Wiara w Świętego Mikołaja – dlaczego jest dobra i jak tłumaczyć ją dziecku?

Zdjęcie główne: cottonbro/ pexels.com

Kolory roku i zmieniające się trendy to jej pasja. Od 2017 roku rozwija się w branży copywriterskiej, stawiając sobie nowe wyzwania. Ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie studentka psychologii. Prowadzi firmę OpiszSię, dostarczającą treści dla sklepów internetowych.
Wiktoria Florek
Polecane artykuły
Lifestyle

Wakacyjne książki dla mamy - sprawdź, co poleca redakcja

Mamy w wolnych chwilach także lubią zrelaksować się przy książce. Może to być poradnik, powieść, a nawet erotyk. Sprawdzamy, najlepsze publikacje, po które warto sięgnąć szczególnie latem!
Czytaj więcej
Lifestyle

Gdzie warto udać się z dzieckiem na wakacje? Oto 5 pełnych atrakcji miejsc w Polsce

Sezon wakacyjny w pełni, a Ty zastanawiasz się, gdzie udać się na wypoczynek z dziećmi? Zobacz nasze propozycje!
Czytaj więcej
Lifestyle

W jaki sposób chronić dziecko przed insektami i co zrobić, gdy dojdzie do ukąszenia?

Zastanawiasz się, jak chronić dziecko przed insektami? Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny, aby nic nie popsuło Wam urlopu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *