Lifestyle

Jak długo mleko matki może być przetrzymywane w zamrażalniku?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Temat przechowywania i zamrażania pokarmu mamy jest dość skomplikowany, dlatego spróbujemy wyjaśnić te zagadnienie bardzo prostymi słowami. Generalnie mleko mamy może być przechowywane w temperaturze pokojowej, w lodówce oraz w zamrażalniku, oczywiście każda forma ma inny czas, po którym nie można podać pokarmu dla dziecka. Warto przestrzegać kilku zasad, aby twój trud związany z odciągnięciem pokarmu nie poszedł na marne.

Odciągnięcie mleka to znakomity sposób, aby zostawić dziecku wartościowy pokarm w czasie twojej nieobecności. Nie warto więc się zrażać skomplikowanymi procedurami w kwestii trzymania pokarmu w lodówce czy zamrażalce, wystarczy trzymać się wytycznych, które są zalecane przez konsultantów laktacyjnych i położne. Pamiętaj, że odciągając pokarm laktatorem powinnaś dobrać jego nakładki do wielkości swoich brodawek. Nadmierne odciąganie mleka może zbyt mocno rozkręcić laktacje, co może prowadzić do zastojów w piersiach. Odciąganie pokarmu powinno być dostosowane, chociaż w zbliżonym stopniu do potrzeb żywieniowych dziecka. Warto wiedzieć, że nie musisz ściągnąć całego mleka potrzebnego dziecku za raz. Możesz przygotować mleko odciągając trochę pokarmu w ciągu nawet 2 dni – to co udało ci się odciągnąć należy przechowywać w lodówce, jednak nie należy mieszać ze sobą płynów, który były odciągane w dużym odstępie czasu.

Jak długo może być przechowywany odciągnięty pokarm mamy?

  1. W temperaturze pokojowej

Mleko mamy, które po odciągnięciu jest postawione na stoliku lub komodzie może być przechowywane przez niezbyt długi okres czasu. Co nie oznacza, że musisz podać je dziecku natychmiast po odciągnięciu. Mleko może stać w temperaturze pokojowej od 4 do 6 godzin, po tym czasie nie należy podawać go dziecku do wypicia, jednak możesz je wykorzystać np. wlewając je do kąpieli niemowlęcia.

2. W lodówce

Zaleca przechowywanie mleka matki w lodówce do 8 dni. Najlepiej jest podać pokarm z lodówki w ciągu pierwszych 4 dni, ponieważ wtedy jego tłuszcze, aktywność enzymatyczna i właściwości przeciwinfekcyjne osiągają szczyt. Aby mleko było odpowiednio schłodzone, należy umieścić je z tyłu lodówki, a nie w drzwiach urządzenia.

3. W zamrażalniku

Jeśli wiesz, że nie podasz dziecku odciągniętego mleka w przeciągu najbliższych dni warto włożyć je do zamrażalki. Proces mrożenia pokarmu powinien rozpocząć się w ciągu 24 h od momentu odciągnięcia. To ile czasu można przechowywać pokarm w zamrażalniku zależy od mocy jego chłodzenia. W urządzenie, które utrzymuje temperaturę bliską 0 stopni można przechowywać mleko przez 6 miesięcy. Jeśli zamrażalnik mrozi do temperatury -4 stopnie, a mleko znajduje się w głębi szuflady, wówczas można trzymać w nim pokarm nawet do 12 miesięcy.

Przeczytaj też: 5 akcesoriów, przydatnych podczas nocnego karmienia

Zdjęcie główne: olenachukhil/ adobestock.com

Specjalista od spraw kreatywnego marketingu. Uwielbia naturalne kosmetyki, zwłaszcza te z małych drogerii i manufaktur. Zna wiele technik pielęgnacyjnych, które sprawiają, że twarz i ciało wyglądają rewelacyjnie. Żadna nowość w świecie kosmetyków nie umknie jej uwadze.
Anna Sacharewicz
Polecane artykuły
Lifestyle

Co oznacza, że kosmetyki są eko?

Każdego dnia wykorzystujemy wręcz dziesiątki kosmetyków. Te oczywiście zawierają składniki korzystne dla naszej cery, czy też innych elementów naszego ciała. Nie zawsze są one jednak ekologiczne i ich pozyskiwanie czy produkowanie może być niekorzystne dla środowiska. Po czym więc poznać, że kosmetyki są eko i dlaczego warto z nich korzystać?
Czytaj więcej
Lifestyle

Eleganckie prezenty na Dzień Kobiet

8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. Jest to czas, kiedy mężczyźni wręczają upominki bliskim sobie paniom. Jakie prezenty będą najlepszym i na pewno trafionym pomysłem?
Czytaj więcej
Lifestyle

Jak ubrać noworodka, jeśli wychodzimy ze szpitala zimą?

Rodzisz zimą i chcesz wiedzieć, czego będziesz potrzebować podczas pierwszej podróży z noworodkiem do domu? Oto nasze porady!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *