Lifestyle

Jak dbać o czystość w pokoju niemowlaka?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Gryzaki, kubeczki do picia, drewniane zabawki – wszystkie mogą zawierać niezliczone ilości bakterii. W połączeniu z kurzem, skórą i roztoczami pokój dziecięcy może szybko stać się jednym z najbrudniejszych pomieszczeń w domu. 

Oprócz stosowania takich akcesoriów, jak mop obrotowy do czyszczenia podłóg, czy innych do mycia większych powierzchni, trzeba także zwrócić uwagę na umycie mniejszych rzeczy.

Najpierw maluch!

Przed i po zabawie należy umyć ręce dziecka łagodnym mydłem. To samo dzieje się, gdy korzysta z łazienki, je, wydmuchuje nos, bawi się na świeżym powietrzu lub przytula zwierzęta. Wczesne nauczenie dzieci regularnego mycia rąk zapewni im bezpieczeństwo w ich pokojach i domu. Umieść “stację higieniczną” obok drzwi pokoju dziecka (upewnij się, że jest poza jego zasięgiem). Weź ze sobą żel antybakteryjny i ręczniki papierowe. Dobrze jest przechowywać spraye do szybkiego mycia w pokoju dziecięcym. Możesz dzięki temu wytrzeć wszystko, gdy dziecko się bawi.

Przewijak

Przy każdej zmianie pieluch należy spryskać powierzchnię przewijaka środkiem do czyszczenia wielu powierzchni, a następnie wytrzeć ściereczką lub ręcznikiem papierowym.. Dla wygody wybierz wodoodporny przewijak. Raz lub dwa razy w tygodniu przetrzyj całą powierzchnię wodą z płynem do mycia naczyń. Jeśli Twoja mata ma zdejmowaną pokrywę, możesz również umyć ją w wannie lub pod prysznicem.. 

Zabawki

Ponieważ dzieci używają ust do odkrywania świata, ważne jest, aby zdezynfekować ich ulubione zabawki. Nie zalecamy używania chusteczek dezynfekujących, ponieważ można je pomylić z chusteczkami dla niemowląt. Zamiast tego spryskaj zabawkę sprayem do wielu powierzchni, a następnie wytrzyj ręcznikiem papierowym.

Pieluchy

Musi istnieć dobry system utylizacji pieluch, który oddziela zapachy i odpady, aby utrzymać sterylność w pokoju dziecięcym. Powinnaś także ustawić oddzielną barierę dla brudnej pościeli i odzieży. Zabrudzone rzeczy należy prać osobno w gorącej wodzie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii na inne ubrania. Aby wyczyścić pojemnik do przenoszenia pieluch, wlej do kosza sodę oczyszczoną, pozostaw na noc, a następnie spłucz wodą.

Regularnie zmieniaj pościel 

Wydzieliny stają się pożywką dla bakterii i specyficznych zapachów. Nawet jeśli pościel wygląda na czystą, należy ją wyprać i zmieniać przynajmniej raz w tygodniu. Niewielki wyciek moczu i pieluch może powodować wzrost niewidocznych bakterii w łóżeczku, a cząsteczki kurzu i brudu mogą osadzać się na pościeli, co może powodować podrażnienia skóry i alergie. Po wypraniu delikatnym detergentem pościel suszy się do wyschnięcia na słońcu. Światło słoneczne może być używane jako naturalny środek dezynfekujący.

Wyeliminuj bałagan i chaos

Mniej zanieczyszczeń można wyczyścić szybciej, więc zamiast pokazywać wszystkie zabawki dla niemowląt, lepiej jest zapewnić od pięciu do dziesięciu. Pomoże to nie tylko w utrzymaniu czystości w pokoju dziecięcym, ale także sprawi, że dziecko będzie zainteresowane jego zabawkami. 

Przed przejściem do kolejnego zestawu zabawek należy namoczyć plastikowe i gumowe elementy w misce z gorącą wodą i wsypać do niej delikatny proszek do prania. Odczekaj kilka minut, następnie wymieszaj destylowany biały ocet z ciepłą wodą, a następnie zostaw w roztworze zabawkę na 15 minut. Spłucz zimną wodą i przechowuj w suchym miejscu.

Postaw na ochronę środowiska 

Bardzo ważne jest, aby dzieci były zdrowe i bezpieczne, zwłaszcza gdy istnieje możliwość infekcji lub choroby. Konwencjonalne środki czyszczące są pełne niebezpiecznych chemikaliów, a te pospolite związki chemiczne odparowują w normalnych warunkach atmosferycznych. Może to pogorszyć jakość powietrza w pomieszczeniach i spowodować chorobę dziecka. Przyjazne dla środowiska środki czyszczące są nie tylko bardziej korzystne dla Twojego dziecka, ale także bardziej korzystne dla środowiska. 

Przeczytaj też: Tak gwiazdy urządziły pokoje swoich dzieci. Zobaczcie te źródła inspiracji

Zdjęcie główne: Євгенія Височина/ unsplash.com

Student filologii polskiej, dla którego historia i językoznawstwo nie mają tajemnic. W modzie ceni powrót do klasycznych rozwiązań, a koszula i krawat to dla niego wyznacznik dobrego stylu.
Bartosz Promiński
Polecane artykuły
Lifestyle

Jak radzić sobie z samotnością podczas ciąży?

Siedzenie przez kilka miesięcy w domu, nuda, sprawiają, że pogarsza się kondycja psychiczna ciężarnej. Jak więc poradzić sobie z nudą i brakiem towarzystwa? Sposobów jest wiele!
Czytaj więcej
Lifestyle

Kreatywne zabawy z dzieckiem — pomysły na jesienne dni

Myślisz, jak spędzić jesienny czas z dzieckiem? Zobacz, kilka kreatywnych jesiennych zabaw.
Czytaj więcej
Lifestyle

Jakie ubranka kupić dla dziecka?

Garderoba malucha to temat bardzo szeroki, a przy wybieraniu ubranek dla dziecka należy zwracać uwagę na wiele różnych aspektów. Przekonaj się, jakich ciuszków nie może zabraknąć w szafie Twojej pociechy, a które zupełnie się nie sprawdzą.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *