Lifestyle

Co zrobić, gdy dziecko użądli osa?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dziecięca ciekawość świata nie zna granic i warto ją wspierać oraz pielęgnować. Niestety zaciekawienie przyrodą, a zwłaszcza owadami może prowadzić do przykrych incydentów, jakimi są ukąszenia przez osy czy pszczoły. Miejsce w które osa wbiła swoje żądło szybko robi się czerwone, puchnie i zazwyczaj jest bardzo bolesne. W takich sytuacjach chcemy jak najszybciej pomóc dziecku uśmierzyć ból i pozbyć się uczucia dyskomfortu. Niektóre dzieci są uczulone na jad owadów, dlatego ukąszenie może stanowić dla nich śmiertelne niebezpieczeństwo. Podpowiadamy co zrobić w takiej sytuacji, aby jak najszybciej udzielić dziecku niezbędnej pomocy. Poniżej znajdziesz również domowe sposoby na uśmierzenie ból po ukąszeniu osy lub pszczoły.

Najlepiej od najmłodszych lat uczyć dziecko, że nie wolno zaczepiać owadów, bo niektóre z nich mogą boleśnie użądlić. Osy dodatkowo potrafią być agresywne, zwłaszcza w czasie suchy. Żądło osy nie zostaje w ciele osoby, którą zaatakowała osa, dlatego może dość do kilkukrotnego ukąszenia. Warto wiedzieć, że zabicie osy powoduje, że z woreczka jadowego uwalnia się substancja, która zwabia inne osobniki. W momencie ugryzienia przez tego niebezpiecznego owada najlepiej jak najszybciej oddalić się od miejsca w którym doszło do ukąszenia. Jakie działania powinien podjąć rodzić natychmiast po ukąszeniu dziecka przez osę?

Domowe sposoby na łagodzenie bólu po ukąszeniu osy

Kiedy zauważysz, że doszło do ukąszenia malucha przez osę powinnaś przede wszystkim zachować zimną krew. Dziecko na pewno jest przestraszone i w tym momencie musisz okazać mu wsparcie. Reakcje organizmu na jad pszczoły mogą być bardzo różne, więc dokładnie obserwuj miejsce ukąszenia oraz monitoruj samopoczucie dziecka. Zaraz po ukąszeniu może pojawić się ból, pieczenie, opuchlizna czy zaczerwienienie. Jeśli dziecko ma uczulenie na jad może dojść do reakcji alergicznej lub nawet do wstrząsu anafilaktycznego. Objawem tego mogą być problemy z oddychaniem oraz niebezpiecznie wyglądająca opuchlizna, wówczas należy niezwłocznie dzwonić po karetkę pogotowia.

W przypadku braku takich objawów warto podjąć zwyczajne środki uśmierzające ból:

  • uścisnąć miejsce powyżej punku użądlenia,
  • miejsce, gdzie było wbite żądło warto przemyć wodą z mydłem lub innym środkiem odkażającym,
  • zastosować zimny okład, aby zmniejszyć ból i obrzęk,
  • posmarować miejsce ukąszenia żelem przeciwhistaminowym.

Przeczytaj też: Buggy gym – czy wiesz wszystko o fitnessie z wózkiem?

Zdjęcie główne: Uwe Nake/ pexels.com

Specjalista od spraw kreatywnego marketingu. Uwielbia naturalne kosmetyki, zwłaszcza te z małych drogerii i manufaktur. Zna wiele technik pielęgnacyjnych, które sprawiają, że twarz i ciało wyglądają rewelacyjnie. Żadna nowość w świecie kosmetyków nie umknie jej uwadze.
Anna Sacharewicz
Polecane artykuły
Lifestyle

Wakacyjne książki dla mamy - sprawdź, co poleca redakcja

Mamy w wolnych chwilach także lubią zrelaksować się przy książce. Może to być poradnik, powieść, a nawet erotyk. Sprawdzamy, najlepsze publikacje, po które warto sięgnąć szczególnie latem!
Czytaj więcej
Lifestyle

Gdzie warto udać się z dzieckiem na wakacje? Oto 5 pełnych atrakcji miejsc w Polsce

Sezon wakacyjny w pełni, a Ty zastanawiasz się, gdzie udać się na wypoczynek z dziećmi? Zobacz nasze propozycje!
Czytaj więcej
Lifestyle

W jaki sposób chronić dziecko przed insektami i co zrobić, gdy dojdzie do ukąszenia?

Zastanawiasz się, jak chronić dziecko przed insektami? Sprawdź, jak zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny, aby nic nie popsuło Wam urlopu.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *