Zdrowie

Czego nie można robić w ciąży?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Niestety istnieje wiele mitów, które mówią o tym, co można lub czego nie można robić przez te wyjątkowe dziewięć miesięcy. Przekonaj się, czego naprawdę wówczas powinnaś się wystrzegać!

Aktywności fizyczne

Kobiety w trakcie ciąży powinny skonsultować z lekarzem to, jakiego rodzaju aktywności fizyczne mogą wykonywać. Jeśli przyszła mama boryka się z chorobami serca, cukrzycą, astmą i innymi chorobami, to ćwiczenia nie są dla niej wskazane. U brzemiennej, której ciąża przebiega prawidłowo, intensywny wysiłek również może spowodować negatywne konsekwencje – podczas treningu krew przemieszcza się do mięśni, więc może to skutkować m.in. niedotlenieniem płodu. Ciężarne powinny też unikać sportów, które prowadzą do upadków tj. jazdy na rowerze czy konno, ale też tych, w których są narażone na uderzenia np. sporty walki.

Zabiegi pielęgnacyjne

Z niemalże wszystkich zabiegów kosmetycznych powinny zrezygnować kobiety w pierwszym trymestrze ciąży. Przyszłe mamy w trakcie całej ciąży kategorycznie nie powinny dokonywać zabiegów wyszczuplających i drenujących, ponieważ podnoszą one ciśnienie krwi. Dla rozwijającego się płodu niebezpieczne mogą być też zabiegi antycellulitowe, gdyż często używane są do nich produkty, które zawierają kofeinę. Zakazane są zabiegi detoksykujące, bo powodują przekrwienie skóry. Ciężarne powinny zrezygnować też z poddawania się m.in. ultradźwiękom, które przenikają przez organizm i oddziałują na dziecko. Zakazane są zabiegi rozluźniające i rozgrzewające, szczególnie w przypadku ciąży zaawansowanej. Ważne jest też to, by weryfikować skład kosmetyków, których używa przyszła mama – m.in. preparaty, które zawierają wysokie stężenie witaminy A, mogą powodować wady płodu. 

Odżywianie

W trakcie ciąży, szczególnie przez pierwsze dwanaście tygodni, kobiety powinny unikać spożywania kilku produktów. Należą do nich sery m.in. pleśniowy, feta, oscypek. Zawierają one bakterie Listeria, które powodują infekcje macicy, co w konsekwencji przyczynia się do poronienia. Ryzyko zachorowania na listeriozę w trakcie ciąży wzrasta aż 17-krotnie, więc nie należy bagatelizować tego zalecenia. Brzemienne powinny zrezygnować ze spożywania jajek na miękko, kogla-mogla i niepasteryzowanego mleka – po ich zjedzeniu istnieje ryzyko zatrucia salmonellą. Biegunka i wymioty, które są jego objawami, sprawiają, że kobieta się odwadnia, a więc dziecko nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników mineralnych. Przyszłym mamom zaleca się też, by nie spożywały surowego mięsa i owoców morza, ponieważ te produkty mogą prowadzić do zakażenia m.in. toksoplazmozą i wspomnianą wcześniej listeriozą. 

Używki

W trakcie ciąży zakazane jest picie alkoholu i zażywanie narkotyków – substancje te powodują szereg wad i zaburzeń u dziecka. Alkohol, a nawet jego niewielkie ilości mogą przyczynić się do powstawania m.in. zespołu płodowego FAS, który jest nieuleczalny i obarcza malucha niepełnosprawnościami – fizycznymi i psychicznymi. Narkotyki prowadzą z reguły do silnego niedotlenienia płodu.

Zdj. główne: Alicia Petresc/unsplash.com

Polecane artykuły
CiążaZdrowie

Czy grzybicy pochwy można uniknąć?

Poznaj przyczyny powstawania grzybicy pochwy oraz sposoby, które pomogą Ci się chronić przed tym problemem.
Czytaj więcej
CiążaZdrowie

Przyczyny i leczenie opryszczki

Jakie są przyczyny opryszczki, objawy i jak można ją leczyć? Podpowiadamy!
Czytaj więcej
CiążaZdrowie

Okulista dziecięcy – kiedy wybrać się do niego z naszym dzieckiem?

Regularne badanie wzroku naszego dziecka to niesamowicie ważna sprawa. Młody człowiek potrzebuje sprawnych oczu, żeby móc poznawać świat. Problem w tym, że dziecko nie jest w stanie powiedzieć nam, że źle widzi. Często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jakie sygnały świadczą o tym, że powinniśmy niezwłocznie udać się do okulisty dziecięcego?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *