CiążaPrzygotowanie

W jakim wieku z medycznego punktu widzenia najlepiej zajść w ciążę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
partial view of happy pregnant woman smiling and touching belly

Przyjście na świat dziecka to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Czy istnieje jednak konkretny przedział wiekowy, w którym powinna zajść w ciąże? Wiadomo, że z upływem lat rośnie ryzyko zaburzeń genetycznych u jej potomstwa. Zatem, czym jest wiek płodności i dlaczego z każdym rokiem spada?  

Przyjście dziecka na świat jest poprzedzone 38-tygodniowym okresem ciąży, która zawsze jest nie lada wyzwaniem dla organizmu każdej kobiety. Sprawdź, jak się odpowiednio przygotować do ciąży i co zrobić, by zwiększyć swoje szanse na zostanie mamą.

Kiedy najlepiej jest zajść w ciążę? 

Z medycznego punktu widzenia, w ciążę może zajść już dziewczyna po pierwszej miesiączce i pierwszej owulacji. Niestety, jak pokazuje większość badań społecznych, ciąża w nastoletnim wieku to zazwyczaj złe rozwiązanie. Z medycznego punktu widzenia jest obciążona wysokim ryzykiem przedwczesnego porodu, niskiej masy ciała dziecka lub jego śmierci w trakcie porodu. Nastoletnie matki są też narażone na liczne komplikacje, jak podwyższenie ciśnienia krwi i anemia. I choć nastolatki są faktycznie fizycznie dojrzałe do zajścia w ciążę, to absolutnie nie są do tego gotowe emocjonalnie czy finansowo. Zazwyczaj unikają też jakiejkolwiek opieki prenatalnej, a ich ciąża jest często wynikiem nieodpowiedzialnego zachowania.

Pamiętajmy, że dojrzałość biologiczna nie zawsze, a często wcale nie idzie w parze z dojrzałością społeczną kobiety. Decyzję o ciąży warto podjąć, gdy kobieta, jak i mężczyzna są psychicznie, fizycznie oraz finansowo przygotowani do obowiązków wynikających z posiadania potomka. Czy istnieje najlepszy, najbardziej odpowiedni wiek na zajście w ciążę? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które planują zostać mamami. Tak, to prawda: najważniejszym czynnikiem, który wpływa na płodność kobiety, jest jej wiek. Im kobieta jest młodsza, tym ma realnie większe szanse na zajście w ciążę. Najlepszym wiekiem na zajście w ciążę jest dla kobiety z biologicznego punktu widzenia wiek między 20. a 25. rokiem życia.  Zaś panie powyżej 40 lat, jeśli starają się o dziecko, mają jedynie 10% szans na powodzenie. 

A co z 30-latkami? Dawniej kobiety, które zbliżały się do trzydziestki, na porodówkach określano mianem “staroródek”. Medycyna poszła jednak znacznie do przodu i w rzeczywistości wiek 30-34 lata to dobry wiek nawet na pierwszą ciążę. Kobieta jest jeszcze przecież młoda, a z biologicznego punktu widzenia na tyle dojrzała, by poradzić sobie z zadaniem bycia mamą. 30-latki, w przeciwieństwie do 20-latek, są też niemal perfekcyjnie przygotowane do ciąży również pod względem teoretycznym. W jakim sensie? Według badań ginekologów statystycznie to właśnie ciężarne trzydziestolatki badają się najdokładniej i najlepiej stosują się do lekarskich zaleceń.

Czy 30-latkom jest trudniej zajść w ciążę? Według badań naukowców trzydziestoletnia kobieta dysponuje jedynie 12% komórek rozrodczych z pierwotnych zasobów gotowych do zapłodnienia. Dlatego w porównaniu z młodszymi koleżankami, kobietom po późnej trzydziestce trudniej jest jednak donosić ciążę. Z wiekiem wzrasta również ryzyko wystąpienia niektórych chorób, jak nadciśnienie, cukrzyca ciężarnych czy coraz bardziej powszechne problemy z tarczycą.

Co z późną ciążą?

Wskaźnik płodności kobiety utrzymuje się na wysokim poziomie przez kilka lat, a już znacznie obniża po 35. roku życia. Więc kobieta w wieku 40 lat jest już narażona na większe problemy związane z zajściem w ciążę. Kobiety, które wchodzą w średni wiek, mają już tylko 50% szans na zajście w ciążę, a mniej więcej 2/3 kobiet w tym wieku ma wszelakie problemy związane z płodnością, ponieważ ich organizm produkuje znacznie mniejsze ilości progesteronu. Kobiety w starszym wieku wymagają bardziej ścisłej opieki medycznej. Wraz ze wzrostem wieku kobiety, wzrasta również ryzyko urodzenia dziecka w zespołem Downa lub innymi nieprawidłowościami chromosomalnymi.

Przeczytaj też: Odporność a płodność. Podpowiadamy, co ma wspólnego ze sobą układ immunologiczny i ciąża

Zdjęcie główne: LIGHTFIELD STUDIOS/ adobestock.com

Dziennikarka i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Pasjonatka zagadnień beauty. Uwielbia śledzić branżę modową i kosmetyczną. Miała okazję robić opisy dla wielu znanych marek. Prywatnie - mama dwójki urwisów, z którymi uwielbia odkrywać świat na nowo!
Justyna Fiedoruk
Polecane artykuły
Przygotowanie

Eleganckie i wygodne ubranka dla dziecka

Chcesz ubierać swoje dzieci w eleganckie ubrania? Zobacz, co możesz wybrać,
Czytaj więcej
Przygotowanie

Czy nadwaga wpływa na naszą płodność?

Bezskutecznie starasz się wraz z partnerem o upragnioną ciążę? Przyczyn niepowodzenia może być wiele. Nieprawidłowa masa ciała to jedna z nich.
Czytaj więcej
CiążaPrzygotowanie

Jakie są przyczyny męskiej niepłodności?

Problem z poczęciem potomka – często leży po stronie mężczyzny. Na szczęście w wielu przypadkach niepłodność jest odwracalna. Co może powodować niepłodność?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *