Rozważasz bycie mamą po 45. roku życia? Sprawdź, na co musisz się wówczas nastawić
CiążaPrzygotowanie
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rozważasz bycie mamą po 45. roku życia? Sprawdź, na co musisz się wówczas nastawić

Współczesne kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. Warto jednak wiedzieć, z jakimi zagrożeniami wiąże się ciąża, gdy przyszła mama jest nieco starsza. 

Dawniej kobiety rodziły w bardzo młodym wieku, nawet przed 20. rokiem życia. Obecnie ta granica bardzo mocno się przesunęła. Panie chcą się edukować, robić kariery i spełniać marzenia. Dlatego decyzję o urodzeniu dziecka przesuwają na nieco dalszy plan. Wystarczy spojrzeć na takie gwiazdy jak Monica Belluci, Celine Dion, Halle Berry, czy Naomi Watts. Ostatnio w mediach pojawiła się też informacja, że mamą została modelka Naomi Campbell, która skończyła 51 lat. I nie ma w tym nic złego, przecież spełniona i szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Niestety, decydując się na późniejsze zajście w ciążę, musimy pamiętać o ryzyku, jakie niesie za sobą taka decyzja, która dotyczy zarówno nas samych, jak i nienarodzonego potomka. 

Późne macierzyństwo – problemy z zajściem w ciąże

Największym problemem, który pojawia się w przypadku kobiet, które chcą później zostać matkami, są często problemy z zajściem w ciążę. Po 35. roku życia płodność jest dużo niższa. Szacuje się, że niespełna połowa pań, które mają 45 lat, jest w stanie samodzielnie zajść w ciążę. Trzeba mieć świadomość, że najbardziej płodne są kobiety o połowę młodsze. Wówczas ryzyko poronień i powikłań jest dużo mniejsze. 

Trzeba wybrać dobrego lekarza

Gdy podejmujemy decyzję o późnym macierzyństwie, warto wcześniej skonsultować ją ze swoim ginekologiem. Specjalista nie tylko wyjaśni, z czym wiąże się ciąża w tym wieku, ale i przeprowadzi odpowiednie badania. Poza tym trzeba mieć świadomość, iż ciąża w tym wieku wymaga stałej opieki ginekologa. Wizyty u lekarza muszą być częstsze, a wybrany specjalista bardzo czujny i dokładny. Ciąża w tym wieku jest uznawana bowiem za ciążę wysokiego ryzyka, dlatego przyszła mama musi bardziej na siebie uważać, dużo odpoczywać i jak najmniej się stresować. Dobrą wiadomością jest z pewnością to, że wiele takich ciąż kończy się pomyślnie, bez większych komplikacji.     

Problemy z ciążą po 45. roku życia

Dojrzałe kobiety muszą się liczyć z dużo większym ryzykiem poronienia. Utrata dziecka w tym wieku wynosi nawet 50%. Dla porównania – u pań w wieku od 30 do 34 lat jest to 15%. Znacznie częściej występuje także stan przedrzucawkowy (który jest niebezpieczny dla dziecka) oraz nadciśnienie. Ta druga dolegliwość wymaga ciągłej kontroli i regularnego mierzenia ciśnienia w domu. Wysokie ciśnienie może się wiązać z koniecznością przyjmowania leków (bezpiecznych dla kobiet w ciąży). Ciężarne po czterdziestce częściej mają też cukrzycę, która kontrolowana na szczęście nie jest zbyt groźna, a do tego często mija po urodzeniu potomka. Kluczowa w tym przypadku jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna (skonsultowana z lekarzem). Zdarza się, że konieczne jest też przyjmowanie leków. 

Kolejnym problemem, który często występuje u mam po 45. roku życia, jest przodujące łożysko, a więc takie, które umiejscawia się u ujścia szyjki macicy. Badania wskazują, że dolegliwość ta u kobiet po 40. roku życia jest trzykrotnie większa niż w przypadku młodych mam. Częściej dochodzi także do odklejania się łożyska, co wielokrotnie objawia się krwawieniem, wówczas konieczna jest hospitalizacja i leżenie przez całą ciążę. 

Wady genetyczne dziecka

Późna ciąża to także większe ryzyko wad genetycznych u dziecka. Najczęstsza z nich to zespół Downa. Szacuje się, że kobieta mająca 25 lat rodzi chorego potomka raz na 1500 porodów, a ta, która skończyła 45 lat – raz na 50. Dlatego tak ważne w tym przypadku są badania prenatalne, które u starszych matek są refundowane przez NFZ (i te nieinwazyjne, i te inwazyjne). W 10. tygodniu ciąży można także zrobić test DNA z krwi matki, który wykaże ryzyko wad płodu. Jest on jednak płatny (kosztuje około 2500 zł). 

Przeczytaj też: Jakie badania dobrze jest wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę?

Zdjęcie główne: Prostock-studio/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak turnus żywieniowy dla dzieci może przyczynić się do zdrowego stylu życia?
Jak turnus żywieniowy dla dzieci może przyczynić się do zdrowego stylu życia?
Dowiedz się, jak turnus żywieniowy dla dzieci pomaga kształtować zdrowe nawyki żywieniowe i wpływa na ich przyszły styl życia. Odkryj znaczenie zdrowego odżywiania od najmłodszych lat.
Jak wpływ na życie wiernych ma noszenie medalika z Matką Boską Niepokalaną?
Jak wpływ na życie wiernych ma noszenie medalika z Matką Boską Niepokalaną?
Dowiedz się, jak noszenie medalika z wizerunkiem Matki Boskiej Niepokalanej wpływa na codzienne życie i duchowość wiernych.
Jak prawidłowo dezynfekować narzędzia medyczne w praktyce stomatologicznej?
Jak prawidłowo dezynfekować narzędzia medyczne w praktyce stomatologicznej?
Poznaj skuteczne metody dezynfekcji narzędzi stomatologicznych gwarantujące bezpieczeństwo pacjentów i personelu medycznego.
Ostatnie wpisy