CiążaPrzygotowanie

Rozważasz bycie mamą po 45. roku życia? Sprawdź, na co musisz się wówczas nastawić

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Współczesne kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. Warto jednak wiedzieć, z jakimi zagrożeniami wiąże się ciąża, gdy przyszła mama jest nieco starsza. 

Dawniej kobiety rodziły w bardzo młodym wieku, nawet przed 20. rokiem życia. Obecnie ta granica bardzo mocno się przesunęła. Panie chcą się edukować, robić kariery i spełniać marzenia. Dlatego decyzję o urodzeniu dziecka przesuwają na nieco dalszy plan. Wystarczy spojrzeć na takie gwiazdy jak Monica Belluci, Celine Dion, Halle Berry, czy Naomi Watts. Ostatnio w mediach pojawiła się też informacja, że mamą została modelka Naomi Campbell, która skończyła 51 lat. I nie ma w tym nic złego, przecież spełniona i szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. Niestety, decydując się na późniejsze zajście w ciążę, musimy pamiętać o ryzyku, jakie niesie za sobą taka decyzja, która dotyczy zarówno nas samych, jak i nienarodzonego potomka. 

Późne macierzyństwo – problemy z zajściem w ciąże

Największym problemem, który pojawia się w przypadku kobiet, które chcą później zostać matkami, są często problemy z zajściem w ciążę. Po 35. roku życia płodność jest dużo niższa. Szacuje się, że niespełna połowa pań, które mają 45 lat, jest w stanie samodzielnie zajść w ciążę. Trzeba mieć świadomość, że najbardziej płodne są kobiety o połowę młodsze. Wówczas ryzyko poronień i powikłań jest dużo mniejsze. 

Trzeba wybrać dobrego lekarza

Gdy podejmujemy decyzję o późnym macierzyństwie, warto wcześniej skonsultować ją ze swoim ginekologiem. Specjalista nie tylko wyjaśni, z czym wiąże się ciąża w tym wieku, ale i przeprowadzi odpowiednie badania. Poza tym trzeba mieć świadomość, iż ciąża w tym wieku wymaga stałej opieki ginekologa. Wizyty u lekarza muszą być częstsze, a wybrany specjalista bardzo czujny i dokładny. Ciąża w tym wieku jest uznawana bowiem za ciążę wysokiego ryzyka, dlatego przyszła mama musi bardziej na siebie uważać, dużo odpoczywać i jak najmniej się stresować. Dobrą wiadomością jest z pewnością to, że wiele takich ciąż kończy się pomyślnie, bez większych komplikacji.     

Problemy z ciążą po 45. roku życia

Dojrzałe kobiety muszą się liczyć z dużo większym ryzykiem poronienia. Utrata dziecka w tym wieku wynosi nawet 50%. Dla porównania – u pań w wieku od 30 do 34 lat jest to 15%. Znacznie częściej występuje także stan przedrzucawkowy (który jest niebezpieczny dla dziecka) oraz nadciśnienie. Ta druga dolegliwość wymaga ciągłej kontroli i regularnego mierzenia ciśnienia w domu. Wysokie ciśnienie może się wiązać z koniecznością przyjmowania leków (bezpiecznych dla kobiet w ciąży). Ciężarne po czterdziestce częściej mają też cukrzycę, która kontrolowana na szczęście nie jest zbyt groźna, a do tego często mija po urodzeniu potomka. Kluczowa w tym przypadku jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna (skonsultowana z lekarzem). Zdarza się, że konieczne jest też przyjmowanie leków. 

Kolejnym problemem, który często występuje u mam po 45. roku życia, jest przodujące łożysko, a więc takie, które umiejscawia się u ujścia szyjki macicy. Badania wskazują, że dolegliwość ta u kobiet po 40. roku życia jest trzykrotnie większa niż w przypadku młodych mam. Częściej dochodzi także do odklejania się łożyska, co wielokrotnie objawia się krwawieniem, wówczas konieczna jest hospitalizacja i leżenie przez całą ciążę. 

Wady genetyczne dziecka

Późna ciąża to także większe ryzyko wad genetycznych u dziecka. Najczęstsza z nich to zespół Downa. Szacuje się, że kobieta mająca 25 lat rodzi chorego potomka raz na 1500 porodów, a ta, która skończyła 45 lat – raz na 50. Dlatego tak ważne w tym przypadku są badania prenatalne, które u starszych matek są refundowane przez NFZ (i te nieinwazyjne, i te inwazyjne). W 10. tygodniu ciąży można także zrobić test DNA z krwi matki, który wykaże ryzyko wad płodu. Jest on jednak płatny (kosztuje około 2500 zł). 

Przeczytaj też: Jakie badania dobrze jest wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę?

Zdjęcie główne: Prostock-studio/ stock.adobe.com

Dziennikarka i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Pasjonatka zagadnień beauty. Uwielbia śledzić branżę modową i kosmetyczną. Miała okazję robić opisy dla wielu znanych marek. Prywatnie - mama dwójki urwisów, z którymi uwielbia odkrywać świat na nowo!
Justyna Fiedoruk
Polecane artykuły
CiążaZdrowie

Jak radzić sobie z upałami, będąc w ciąży?

Jesteś w zaawansowanej ciąży w środku upalnego lata? Sprawdź, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.
Czytaj więcej
CiążaPrzygotowanie

Kiedy należy zrobić test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?

Kiedy jest odpowiedni moment, aby wykonać test ciążowy? Sprawdź ile musisz zaczekać dni po stosunku zanim zdecydujesz się domowy test ciążowy.
Czytaj więcej
CiążaZdrowie

Seks w ciąży – czy jest bezpieczny?

Czy seks w ciąży jest bezpieczny i czy nie zaszkodzi dziecku? Znamy odpowiedź na to pytanie.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *