Przygotowanie

Czy nadwaga wpływa na naszą płodność?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Starasz się o dziecko? Sprawdź, jakie czynniki wpływają na płodność. Choć generalnie jest to kwestia bardzo złożona, utrzymanie odpowiedniej wagi ma ogromne znaczenie!

Nadwaga – to już choroba cywilizacyjna

Eksperci nie mają żadnych wątpliwości – nadmierne kilogramy to zmora Europy, ale i reszty świata. Nadwaga z pełną odpowiedzialnością jest już nazywana chorobą cywilizacyjną. Tyjemy coraz szybciej, i to już od najmłodszych lat – jest tak również w przypadku polskich dzieci.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nadwaga oznacza nie tylko problemy natury psychologicznej czy estetycznej. To także cały szereg powikłań zdrowotnych. Cukrzyca, choroby serca, stawów, a także problemy z płodnością – to wszystko jest bezpośrednio związane z nadprogramowymi kilogramami. Jeżeli planujesz rodzicielstwo, warto odpowiednio wcześniej zadbać o zdrową dietę swoją i partnera.

Zbyt wysokie BMI – jedna z przyczyn zaburzeń owulacji

Zacznijmy od pań. Lekarze podkreślają, że nadwaga zdecydowanie ma wpływ na ich płodność – zacząć może się już od zaburzeń owulacji. Każda kobieta, która chce starać się o dziecko, powinna zadbać o to, aby jej BMI było prawidłowe. Myślenie o tym powinno pojawić się więc jeszcze dość długo przed rozpoczęciem starań.

Zaburzenia hormonalne czy stan zapalny w organizmie – to jedne z powikłań związanych z otyłością, z którymi borykają się panie. To zdecydowanie może utrudnić zajście w ciążę. Poważnym problemem jest również insulinoodporność.

Panowie także muszą o siebie dbać

Chociaż w ciążę zachodzi kobieta, to także panowie muszą mieć na uwadze jak najlepsze wyniki badań, jeżeli marzy im się ojcostwo. Duża ilość nadprogramowych kilogramów zdecydowanie osłabia jakość nasienia. Jest to udowodnione i nie podlega większej dyskusji – to, co można zrobić, to dbać o siebie niezależnie od tego, czy akurat staramy się o dziecko czy nie.

Wspólna droga do płodności

Przyjęło się, że o problemach z zajściem w ciążę mówimy, gdy bezskuteczne starania trwają od przynajmniej roku. Po takim czasie para powinna zgłosić się do lekarza, który zleci niezbędne badania i poradzi co do dalszych działań. W przypadku nadwagi, zaleceniem może być dieta redukcyjna osoby, której dotyczy problem, lub obojga partnerów, jeżeli zaistnieje taka potrzeba. 

Co ciekawe, nadwaga ma wpływ także na powodzenie procedury in vitro. Jeżeli planujesz do niej przystąpić, musisz wiedzieć, że zbędne kilogramy mogą zadecydować o tym, że próba nie uda się. Jest to sytuacja tak delikatna, że wyeliminowanie wszystkich niesprzyjających czynników wydaje się oczywistym działaniem.

Obniżenie masy ciała – pewne efekty?

Chociaż prawidłowa masa ciała ma ogromne znaczenie dla zajścia w ciążę, to należy także pamiętać, że płodność – zarówno damska, jak i męska – jest sprawą bardzo złożoną. Nie ma więc gwarancji, że po zrzuceniu nadmiarowych kilogramów na pewno uda się doczekać upragnionego potomka. Nie jest to recepta na wszelkie problemy.

Mimo wszystko jednak wpływ nieprawidłowego BMI na tak wiele różnorodnych schorzeń jest do tego stopnia duży, że dbanie o wagę powinno być jednym z pierwszych działań każdej pary starającej się o dziecko. Gdyby każdy posiadał tę wiedzę i wdrażał ją w życie, to pomogłoby uniknąć mnóstwa rozczarowań.

Zdj. główne: Deon Black/unsplash.com

Pasjonująca się copywritingiem i marketingiem internetowym żona i mama dwuletniego syna. Uwielbia świat dziecięcej literatury i gadżetów i zawsze jest z nim na bieżąco.
Polecane artykuły
Przygotowanie

Eleganckie i wygodne ubranka dla dziecka

Chcesz ubierać swoje dzieci w eleganckie ubrania? Zobacz, co możesz wybrać,
Czytaj więcej
CiążaPrzygotowanie

Jakie są przyczyny męskiej niepłodności?

Problem z poczęciem potomka – często leży po stronie mężczyzny. Na szczęście w wielu przypadkach niepłodność jest odwracalna. Co może powodować niepłodność?
Czytaj więcej
CiążaPrzygotowanie

Kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne, jeśli chce się zacząć starania o dziecko?

Planujesz zajść w ciążę, ale wciąż bierzesz tabletki antykoncepcyjne? Zastanawiasz się, czy po odstawieniu pigułek musisz odczekać dłuższy czas, zanim rozpoczniesz starania? Postaramy się rozwiać twoje wątpliwości!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *