CiążaPrzygotowanie

Paznokcie do porodu – czy wolno zrobić sobie manicure lub pedicure?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Temat malowania paznokci na czas porodu stał się dość kontrowersyjny, gdyż w obiegu krążą bardzo różne opinie. Najbardziej popularna jest taka, że kobieta na czas porodu powinna mieć “czyste” paznokcie zarówno u stóp, jak i u rąk, gdyż kolor płytki może być informacją dla lekarzy, że z pacjentką dzieje się coś niepokojącego. Bardzo wiele osób twierdzi, że ta teza dotyczy tylko kobiet, które rodzą za pomocą metody cesarskiego cięcia, gdyż kolor paznokci może pomóc wykryć nieprawidłowości po podaniu znieczulenia. Jednak ogromna ilość kobiet i tak na salę porodową przyjeżdża z perfekcyjnie wykonanych manicure.

Pomalowane czy naturalne, jakie powinny być paznokcie na czas porodu? Ta kwestia wydaje się tak mało ważna w obliczu ogromnego wydarzenia jakim jest wydanie na świat dziecka, jednak przeszukując Internet ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Dla wielu przyszłych mam pomalowane i estetycznie wyglądające paznokcie to sprawa bardzo ważna z której ciężko zrezygnować. Przeczytaj co może pomóc Ci podjąć właściwą decyzję w sprawie malowania paznokci na czas porodu.

Poród siłami natury czy cesarskie cięcie, a temat pomalowanych paznokci

Kiedy mama rodzi dziecko siłami natury kolor jej paznokci nie jest istotną sprawą dla zespołu medycznego. Warto jednak pamiętać, że każdy poród naturalny może być zakończony cesarskim cięciem, a to właśnie w czasie działania znieczulenia kolor płytki może być przydatny dla lekarza anestezjologa. Naturalna płytka paznokcia pozwala na szybką oceną czy z organizmem młodej mamy wszystko jest w porządku. Aktualnie coraz częściej poziom krążenia krwi jest badany za pomocą pulsoksymetra. Wcześniej, kiedy tego typu urządzania nie były powszechne w szpitalach lekarz sprawdzał, czy paznokcie rodzące nie zaczynają robić się sine, co oznaczało, że krążenie jest słabe i należy podać odpowiednie leki. Nałożenie pulsoksymetra na pomalowany paznokieć może powodować zakłamanie wyniku.

Najlepiej przed porodem zapytać lekarza prowadzącego ciążę co uważa na temat malowanie paznokci na salę porodową lub zadzwonić do szpitala w celu spytania o narzucone w placówce standardy. Dzięki temu ominie nas niepotrzebny stres i będziemy odpowiednio przygotowane na dzień, kiedy dziecko zdecyduje się wyjść na świat.

Przeczytaj też: “Gdyby gwiazdy pokroju Beyoncé opowiadały o tym otwarcie, nie musiałabym tego robić” – o tym, dlaczego poród to wciąż temat tabu opowiada mama dwumiesięcznego Stasia

Zdjęcie główne: motortion/ stock.adobe.com

Specjalista od spraw kreatywnego marketingu. Uwielbia naturalne kosmetyki, zwłaszcza te z małych drogerii i manufaktur. Zna wiele technik pielęgnacyjnych, które sprawiają, że twarz i ciało wyglądają rewelacyjnie. Żadna nowość w świecie kosmetyków nie umknie jej uwadze.
Anna Sacharewicz
Polecane artykuły
Przygotowanie

Eleganckie i wygodne ubranka dla dziecka

Chcesz ubierać swoje dzieci w eleganckie ubrania? Zobacz, co możesz wybrać,
Czytaj więcej
Przygotowanie

Czy nadwaga wpływa na naszą płodność?

Bezskutecznie starasz się wraz z partnerem o upragnioną ciążę? Przyczyn niepowodzenia może być wiele. Nieprawidłowa masa ciała to jedna z nich.
Czytaj więcej
CiążaPrzygotowanie

Jakie są przyczyny męskiej niepłodności?

Problem z poczęciem potomka – często leży po stronie mężczyzny. Na szczęście w wielu przypadkach niepłodność jest odwracalna. Co może powodować niepłodność?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *