CiążaZdrowie

Koszmary, bezsenność, zaburzenia snu? Jakie jeszcze dolegliwości mogą spotkać kobiety w ciąży?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele przyszłych mam w czasie ciąży słyszy rady „wyśpij się na zapas, bo dziecko nie da ci pospać”. Okazuje się, że realizacja tego pomysłu może być bardzo utrudniona, bo blisko 80% kobiet w ciąży boryka się z problemami ze snem. Powiększający się brzuch, bolesne kopnięcia dziecka czy realistyczne koszmary sprawiają, że ciężko jest wstać rześkim i wypoczętym. Wiele ciężarnych cierpi na bezsenność, co może mieć związek ze zmianami hormonalnymi oraz większą ilością drzemek w ciągu dnia. Podpowiadamy, jakimi sposobami można nieco złagodzić ciążowe dolegliwości związane ze snem.

Dlaczego w ciąży kobiety cierpią na problemy ze snem?

Problemy ze snem w ciąży mają podłoże fizyczne, emocjonalne, a sprawy nie ułatwia również szalejąca burza hormonów. W pierwszych miesiącach ciąży wiele kobiet skarży się na częste nocne pobudki i brak możliwości ponownego zaśnięcia. Przyczyną bezsenności mogą być mdłości, uderzenia gorąca, bolące piersi czy lęki związane z nową sytuacją. Na późniejszych etapach ciężko jest znaleźć odpowiednią pozycję do spania, zwłaszcza gdy brzuch jest już duży. Kolejnym problemem mogą być bardzo realistyczne koszmary w ciąży.

Koszmary w ciąży

W III trymestrze ciąży wiele przyszłych mam ma bardzo realistyczne, często negatywne sny. Dodatkowo zwiększa się zdolność do zapamiętywania koszmarów, dlatego w ciągu dnia często wracamy do nich myślami. Nawet kobiety, który z reguły nic się nie śni w czasie ciąży zauważają zmianę w tym zakresie. Przyczyną żywych snów są hormony, które mogą wpływać na nasz nastrój, lęki oraz podświadomość. Częssze pobudki w nocy sprawiają, że trudniej nam zapaść w głęboki sen, tym samym faza REM się wydłuża, a to właśnie podczas niej najczęściej śnimy.

Jak poprawić jakość snu w czasie ciąży?

Istnieje kilka metod i gadżetów, które mogą ułatwić radzenie sobie z bezsennością czy koszmarami w ciąży.

  • spokojna medytacja przed snem,
  • znalezienie wygodnej pozycji do spania dzięki poduszce ciążowej,
  • prowadzenie dziennika snów,
  • wypróbowanie nowych pozycji do spania,
  • wietrzenie pokoju przed snem,
  • chodzie spać o stałych porach.

Przeczytaj też: Czy poduszki do spania w ciąży to coś, w co naprawdę warto zainwestować?

Zdjęcie główne: cottonbro/ pexels.com

Specjalista od spraw kreatywnego marketingu. Uwielbia naturalne kosmetyki, zwłaszcza te z małych drogerii i manufaktur. Zna wiele technik pielęgnacyjnych, które sprawiają, że twarz i ciało wyglądają rewelacyjnie. Żadna nowość w świecie kosmetyków nie umknie jej uwadze.
Polecane artykuły
CiążaZdrowie

Zrozumieć i zwalczyć infekcje bakteryjne - skuteczne strategie przeciwdziałania

Podróżuj w głąb świata bakterii i poznaj skuteczne metody walki z infekcjami. Odkryj strategie, które pomogą Ci lepiej zrozumieć i skutecznie zwalczyć infekcje bakteryjne.
Czytaj więcej
CiążaDieta

Zdrowa żywność, czyli jaka?

Zdrowa żywność to klucz do dobrego samopoczucia. Odkryj zasady zdrowego odżywiania i jakie produkty warto włączyć do codziennej diety.
Czytaj więcej
CiążaDieta

Mleko w proszku a dieta: wartości odżywcze i zastosowanie w diecie

Mleko w proszku to produkt, który od lat jest stosowany w diecie. W tym artykule przedstawiamy wartości odżywcze mleka w proszku, porównujemy je z wartościami innych produktów mlecznych i omawiamy, jak mleko w proszku może być stosowane w diecie sportowców czy osób na diecie wegańskiej.
Czytaj więcej

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *