CiążaPrzygotowanie

Kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne, jeśli chce się zacząć starania o dziecko?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcecie powiększyć rodzinę? Wspaniale! Warto wcześniej odpowiednio się przygotować. Sprawdź, kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne, aby nie zakłócić starań o dziecko.

Antykoncepcja hormonalna a ciąża

Wiele młodych kobiet sięga po antykoncepcję hormonalną nie dlatego, że w ogóle nie chcą mieć dzieci. Po prostu zależy im na odsunięciu w czasie poczęcia dziecka – i słusznie, ponieważ na tak poważny krok należy być przygotowanym. Gdy nadchodzi moment, kiedy chcą powiększyć rodzinę, naturalnie trzeba też zrezygnować z antykoncepcji. Wtedy pojawia się mnóstwo pytań. Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej będzie miało wpływ na dziecko? Ile trzeba odczekać po odstawieniu tabletek, zanim zaczniemy się starać o dziecko? Dowiedz się więcej i… nie martw się!

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – jak przebiega?

Eksperci są zgodni co do tego, że tabletek antykoncepcyjnych lepiej nie odstawiać z dnia na dzień, w środku opakowania. Znacznie rozsądniejszą opcją jest to, aby skończyć aktualne opakowanie i wtedy zaprzestać brania leku. Dzięki temu krwawienie pojawi się normalnie i następny cykl także będzie miał szansę być przewidywalny. Jeżeli więc planujesz ciążę i chcesz zrezygnować z antykoncepcji, poczekaj do końca opakowania, ponieważ dzięki temu Twój organizm będzie miał szansę na powrót do swojego zwykłego rytmu. Ty z kolei dzięki temu w łatwiejszy sposób rozpoznasz moment, gdy przyjdzie owulacja.

Ciąża po zrezygnowaniu z antykoncepcji

Czy istnieje szansa, że kobieta zajdzie w ciążę od razu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Oczywiście – organizm bywa nieprzewidywalny i naprawdę potrafi zaskoczyć. Zdarza się, że organizm potrzebuje nawet kilku miesięcy na wrócenie do normy, ale wcale nie musi tak być. Tak więc odpowiedź jest jedna. Nie ma potrzeby, aby po zrezygnowaniu z tabletek robić sobie dłuższą przerwę przed staraniami o dziecko.

Wcześniej przyjmowana antykoncepcja hormonalna nie ma żadnego negatywnego wpływu na rozwijający się płód, także możesz podejść do tematu bez obaw. Nie oznacza to jednak, że do starań nie należy się przygotować.

Jak przygotować się do starania o dziecko?

Lekarze zgodnie zalecają, aby już kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę zacząć regularnie przyjmować kwas foliowy. Oczywiste jest także to, że rodzice powinni zrezygnować z palenia papierosów oraz ograniczyć spożywanie alkoholu. Pamiętaj także o tym, aby wykonać podstawowe badania oraz zwrócić szczególną uwagę na zdrową dietę. Wcześniejsze przyjmowanie pigułek nie powinno zakłócić twoich starań o ciążę, ale niezdrowy styl życia zdecydowanie może to zrobić. Do ciąży warto się przygotować i podejść do tematu odpowiedzialnie, aby nie zakłócać swojej płodności.

Zdj. główne: Reproductive Health Supplies Coalition/unsplash.com

Pasjonująca się copywritingiem i marketingiem internetowym żona i mama dwuletniego syna. Uwielbia świat dziecięcej literatury i gadżetów i zawsze jest z nim na bieżąco.
Monika Zysk
Polecane artykuły
CiążaDieta

Czy zanim się dowiedziałaś o ciąży, popijałaś wino lub paliłaś? Sprawdzamy, czy takie działanie mogło być niebezpieczne dla płodu

Zdarzyło Ci się napić alkoholu i zapalić papierosa, a okazało się, że jesteś w ciąży? Dowiedz się, czy zaszkodziło to Twojemu dziecku!
Czytaj więcej
CiążaZdrowie

Depresja poporodowa i w ciąży. Skąd się bierze, jak się objawia i jak się ją leczy?

Czytaj więcej
CiążaZdrowie

Ile razy i jak często można podchodzić do zapłodnienia in vitro?

Nieudana próba in vitro potrafi rozczarować. Niestety, taka sytuacja zdarza się dość często. Dowiedz się, jak postępować w takiej sytuacji.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *