CiążaPrzygotowanie

Kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne, jeśli chce się zacząć starania o dziecko?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcecie powiększyć rodzinę? Wspaniale! Warto wcześniej odpowiednio się przygotować. Sprawdź, kiedy odstawić tabletki antykoncepcyjne, aby nie zakłócić starań o dziecko.

Antykoncepcja hormonalna a ciąża

Wiele młodych kobiet sięga po antykoncepcję hormonalną nie dlatego, że w ogóle nie chcą mieć dzieci. Po prostu zależy im na odsunięciu w czasie poczęcia dziecka – i słusznie, ponieważ na tak poważny krok należy być przygotowanym. Gdy nadchodzi moment, kiedy chcą powiększyć rodzinę, naturalnie trzeba też zrezygnować z antykoncepcji. Wtedy pojawia się mnóstwo pytań. Czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej będzie miało wpływ na dziecko? Ile trzeba odczekać po odstawieniu tabletek, zanim zaczniemy się starać o dziecko? Dowiedz się więcej i… nie martw się!

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – jak przebiega?

Eksperci są zgodni co do tego, że tabletek antykoncepcyjnych lepiej nie odstawiać z dnia na dzień, w środku opakowania. Znacznie rozsądniejszą opcją jest to, aby skończyć aktualne opakowanie i wtedy zaprzestać brania leku. Dzięki temu krwawienie pojawi się normalnie i następny cykl także będzie miał szansę być przewidywalny. Jeżeli więc planujesz ciążę i chcesz zrezygnować z antykoncepcji, poczekaj do końca opakowania, ponieważ dzięki temu Twój organizm będzie miał szansę na powrót do swojego zwykłego rytmu. Ty z kolei dzięki temu w łatwiejszy sposób rozpoznasz moment, gdy przyjdzie owulacja.

Ciąża po zrezygnowaniu z antykoncepcji

Czy istnieje szansa, że kobieta zajdzie w ciążę od razu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych? Oczywiście – organizm bywa nieprzewidywalny i naprawdę potrafi zaskoczyć. Zdarza się, że organizm potrzebuje nawet kilku miesięcy na wrócenie do normy, ale wcale nie musi tak być. Tak więc odpowiedź jest jedna. Nie ma potrzeby, aby po zrezygnowaniu z tabletek robić sobie dłuższą przerwę przed staraniami o dziecko.

Wcześniej przyjmowana antykoncepcja hormonalna nie ma żadnego negatywnego wpływu na rozwijający się płód, także możesz podejść do tematu bez obaw. Nie oznacza to jednak, że do starań nie należy się przygotować.

Jak przygotować się do starania o dziecko?

Lekarze zgodnie zalecają, aby już kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę zacząć regularnie przyjmować kwas foliowy. Oczywiste jest także to, że rodzice powinni zrezygnować z palenia papierosów oraz ograniczyć spożywanie alkoholu. Pamiętaj także o tym, aby wykonać podstawowe badania oraz zwrócić szczególną uwagę na zdrową dietę. Wcześniejsze przyjmowanie pigułek nie powinno zakłócić twoich starań o ciążę, ale niezdrowy styl życia zdecydowanie może to zrobić. Do ciąży warto się przygotować i podejść do tematu odpowiedzialnie, aby nie zakłócać swojej płodności.

Zdj. główne: Reproductive Health Supplies Coalition/unsplash.com

Pasjonująca się copywritingiem i marketingiem internetowym żona i mama dwuletniego syna. Uwielbia świat dziecięcej literatury i gadżetów i zawsze jest z nim na bieżąco.
Monika Zysk
Polecane artykuły
Przygotowanie

Eleganckie i wygodne ubranka dla dziecka

Chcesz ubierać swoje dzieci w eleganckie ubrania? Zobacz, co możesz wybrać,
Czytaj więcej
Przygotowanie

Czy nadwaga wpływa na naszą płodność?

Bezskutecznie starasz się wraz z partnerem o upragnioną ciążę? Przyczyn niepowodzenia może być wiele. Nieprawidłowa masa ciała to jedna z nich.
Czytaj więcej
CiążaPrzygotowanie

Jakie są przyczyny męskiej niepłodności?

Problem z poczęciem potomka – często leży po stronie mężczyzny. Na szczęście w wielu przypadkach niepłodność jest odwracalna. Co może powodować niepłodność?
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *