CiążaPrzygotowanie

Jakie badania dobrze jest wykonać jeszcze przed zajściem w ciążę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ciąża to wyjątkowy czas, który wiąże się jednak ze sporym stresem dla przyszłej mamy – czy dziecko rozwija się prawidłowo, czy wszystko jest w porządku? Aby nieco się uspokoić, warto wcześniej wykonać kilka badań. 

Gdy para stara się o dziecko skupia się przede wszystkim na tym, kiedy pojawią się magiczne dwie kreski na teście informujące, że pod sercem kobiety rozwija się maleństwo. Zanim jednak podejmie się starania, warto wykonać kilka badań, które zweryfikują czy organizm jest w dobrej kondycji, co zminimalizuje niektóre dolegliwości i problemy. Do tego umożliwią wykrycie tych schorzeń, które mogłyby zagrażać życiu nienarodzonego dziecka. 

Odwiedź lekarza rodzinnego i zmierz ciśnienie

Zanim zaczniemy starania o dziecko, warto odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który zleci nam wykonanie podstawowych badań. Do tego skontroluje wydolność naszych narządów – płuc, serca i zmierzy ciśnienie. Warto mieć na uwadze, że nadciśnienie jest bardzo niebezpieczne dla ciężarnej. Może to być przyczyną przedwczesnego oddzielenia łożyska, ograniczenie wzrastania płodu (a nawet jego obumarcie), poronienia czy stanu przedrzucawkowego. Trzeba pamiętać, że nadciśnienie nie wyklucza urodzenia zdrowego dziecka. Konieczne jest jednak kontrolowanie ciąży i słuchanie porad lekarza. W przypadku stwierdzenia tego schorzenia przed zajściem w ciążę należy zmienić swój styl życia – zrezygnować z używek, zrzucić nadprogramowe kilogramy oraz dopasować odpowiednie leki. 

Ogólne badanie krwi to podstawa 

Przed zajściem w ciążę warto, a nawet trzeba, wykonać ogólne badanie krwi. Skierowanie na nie dostaniemy od lekarza rodzinnego. Możemy je też zrobić prywatnie w każdym laboratorium (koszt kilkunastu złotych). Morfologia określi stan zdrowia przyszłej mamy, umożliwia też wykrycie wielu chorób, stanów zapalnych organizmu czy zatrucia. Pozwala też zweryfikować, czy kobieta nie zmaga się z anemią, która może być niebezpieczna dla dziecka. Dlatego warto wyleczyć ją jeszcze przed zajściem w ciążę. 

Ogólne badanie moczu – warto je zrobić

Kolejnym, po morfologii, badaniem jest ogólne badanie moczu. Pozwala wykryć wiele chorób układu moczowego, które z pewnością należy wyleczyć jeszcze przed staraniem się o dziecko. Niektóre z nich mogą być niebezpieczne w ciąży oraz trudne do wyleczenia – kobieta w stanie błogosławionym nie może przyjmować zbyt wielu leków.

Poziom hormonów tarczycy – dlaczego dobrze zbadać?

Kobiety bardzo często zmagają się z zaburzeniami pracy tarczycy, a nie wszystkie o tym wiedzą. Dlatego warto sprawdzić przed staraniami o dziecko, czy przyszła mama nie ma niedoczynności, czy nadczynności tarczycy, które mogą być przyczyną późniejszego poronienia lub przedwczesnego porodu. Jeśli schorzenie będzie wykryte przed zajściem w ciążę, wówczas endokrynolog wyrówna poziom hormonów tarczycy, wykona USG i będzie kontrolował przez najbliższe miesiące, czy wszystko przebiega prawidłowo i nie zagraża życiu dziecka. 

Cytologia i badanie czystości pochwy

Cytologia i badanie czystości pochwy to badania, które warto wykonywać minimum raz w roku, a już koniecznie przed planowaniem poczęcia dziecka. Pierwsze z nich pozwala wykryć nadżerkę, ewentualne stany zapalne czy poważniejsze schorzenia. Niektóre z nich można wyleczyć farmakologicznie, np. nadżerkę, która nieleczona może w ciąży (pod wpływem hormonów) wywoływać np. krwawienia. 

Ważne jest też badanie czystości pochwy. Chodzi o to, by zweryfikować, czy wydzielina z pochwy nie zawiera grzybów bądź bakterii, które nieleczone mogą przyczynić się nie tylko do rozwoju licznych stanów zapalnych i chorób, ale też są zagrożeniem dla płodu. 

Pomyśl o badaniach genetycznych

Coraz więcej par przed poczęciem potomka decyduje się wykonać badania genetyczne, które pozwolą na wykrycie potencjalnego ryzyka wad u dziecka. Takie badania warto wykonać szczególnie w przypadku, gdy matka jest nieco starsza (np. po czterdziestce).  

Przeczytaj też: W jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na zajście w ciążę?

Zdjęcie główne: pixabay/ pexels.com

Dziennikarka i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Pasjonatka zagadnień beauty. Uwielbia śledzić branżę modową i kosmetyczną. Miała okazję robić opisy dla wielu znanych marek. Prywatnie - mama dwójki urwisów, z którymi uwielbia odkrywać świat na nowo!
Polecane artykuły
CiążaZdrowie

Zrozumieć i zwalczyć infekcje bakteryjne - skuteczne strategie przeciwdziałania

Podróżuj w głąb świata bakterii i poznaj skuteczne metody walki z infekcjami. Odkryj strategie, które pomogą Ci lepiej zrozumieć i skutecznie zwalczyć infekcje bakteryjne.
Czytaj więcej
CiążaDieta

Zdrowa żywność, czyli jaka?

Zdrowa żywność to klucz do dobrego samopoczucia. Odkryj zasady zdrowego odżywiania i jakie produkty warto włączyć do codziennej diety.
Czytaj więcej
CiążaDieta

Mleko w proszku a dieta: wartości odżywcze i zastosowanie w diecie

Mleko w proszku to produkt, który od lat jest stosowany w diecie. W tym artykule przedstawiamy wartości odżywcze mleka w proszku, porównujemy je z wartościami innych produktów mlecznych i omawiamy, jak mleko w proszku może być stosowane w diecie sportowców czy osób na diecie wegańskiej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *