CiążaZdrowie

Ile razy i jak często można podchodzić do zapłodnienia in vitro?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nieudane zapłodnienia in vitro są źródłem rozczarowania wielu par marzących o dziecku. Na szczęście jednak do tego zabiegu można podchodzić więcej niż jeden raz. 

Zapłodnienie in vitro – szansa na upragnione dziecko

Zapłodnienie in vitro to ogromna szansa dla par, które nie mogą począć dziecka w sposób naturalny. Bez wątpienia jest to jedna z najnowocześniejszych metod, z której mogą skorzystać. Na czym dokładnie ona polega? In vitro umożliwia, najprościej mówiąc, połączenie się plemnika i komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych. Najpierw pacjentka przez dłuższy czas przyjmuje leki hormonalne, pozyskiwane są od niej komórki jajowe, a od pacjenta – nasienie. Gdy komórka i plemnik połączą się, kolejnym etapem, który wykonają naukowcy, będzie przeniesienie zarodków do macicy kobiety. Tam, jeśli wszystko pójdzie dobrze, zarodek zagnieździ się.

Niestety, nie zawsze tak jest. Wtedy właśnie mówimy o nieudanej próbie zapłodnienia metodą in vitro. Warto zaznaczyć, że skuteczność tej metody to około 40%. Nie jest więc niska, ale także nie gwarantuje sukcesu przy każdym podejściu.

Nieudane in vitro – co dalej?

Większość par jest z pewnością pełna nadziei i niekoniecznie przy pierwszym podejściu zastanawiają się, co się wydarzy, jeśli próba in vitro się nie uda. I słusznie, bo pozytywne nastawienie jest bardzo istotne. Jeżeli jednak nie wszystko pójdzie po naszej myśli, trzeba opracować dalszy plan działania. Jak najbardziej warto spróbować drugi i ewentualnie kolejny raz.

Co istotne, nie istnieją konkretne wytyczne mówiące, ile razy maksymalnie można podchodzić do zabiegu. Zdecydowanie jest to kwestia indywidualna do przedyskutowania z lekarzem, który doradzi najlepsze rozwiązanie dla konkretnej pary. Specjalista przyjrzy się nie tylko wynikom zdrowotnym osób starających się o ciążę, lecz także temu, jak nieudany zabieg zniosła ich psychika.

Jak często można podchodzić do in vitro

Nawet jeżeli para jest zdecydowana, aby podchodzić do in vitro do skutku, to także wymaga przedyskutowania z lekarzem prowadzącym. Zapłodnienie pozaustrojowe to spore obciążenie dla organizmu kobiety, a także niemałe koszta. Wiele par nie decyduje się na zbyt częste próby także z przyczyn finansowych. 

Dlaczego in vitro się nie udało?

Jakie są przyczyny nieudanego zabiegu in vitro? To pytanie zadaje sobie wiele par. Jak zwykle w sprawach medycznych bywa, jest to kwestia bardzo indywidualna, ale można wymienić najczęstsze przyczyny, przez które zapłodnienie pozaustrojowe nie udaje się. Są to:

  • zaburzenia implantacji zarodka,
  • niska jakość komórek jajowych,
  • obniżona jakość nasienia,
  • nieprawidłowy rozwój zarodka.

Pomimo wielu przeciwności, z jakimi muszą zmierzyć się pary starające się o dziecko metodą in vitro, bez wątpienia jest ona ogromną szansą na powiększenie rodziny, a wszelkie wątpliwości powinny być wyjaśnianie z lekarzem.

Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com

Pasjonująca się copywritingiem i marketingiem internetowym żona i mama dwuletniego syna. Uwielbia świat dziecięcej literatury i gadżetów i zawsze jest z nim na bieżąco.
Polecane artykuły
CiążaZdrowie

Zrozumieć i zwalczyć infekcje bakteryjne - skuteczne strategie przeciwdziałania

Podróżuj w głąb świata bakterii i poznaj skuteczne metody walki z infekcjami. Odkryj strategie, które pomogą Ci lepiej zrozumieć i skutecznie zwalczyć infekcje bakteryjne.
Czytaj więcej
CiążaDieta

Zdrowa żywność, czyli jaka?

Zdrowa żywność to klucz do dobrego samopoczucia. Odkryj zasady zdrowego odżywiania i jakie produkty warto włączyć do codziennej diety.
Czytaj więcej
CiążaDieta

Mleko w proszku a dieta: wartości odżywcze i zastosowanie w diecie

Mleko w proszku to produkt, który od lat jest stosowany w diecie. W tym artykule przedstawiamy wartości odżywcze mleka w proszku, porównujemy je z wartościami innych produktów mlecznych i omawiamy, jak mleko w proszku może być stosowane w diecie sportowców czy osób na diecie wegańskiej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *