CiążaDieta

Czy zanim się dowiedziałaś o ciąży, popijałaś wino lub paliłaś? Sprawdzamy, czy takie działanie mogło być niebezpieczne dla płodu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele przyszłych mam nie od razu wie, że jest w stanie błogosławionym. Co to oznacza w praktyce? Tyle że funkcjonują normalnie, czyli chodzą na imprezy, spożywają alkohol i palą papierosy. Co wówczas dzieje się z dzieckiem? Czy takie zachowanie w I trymestrze ciąży może być szkodliwe dla malucha?

Ciąża a używki

Podczas ciąży należy szczególnie na siebie uważać. Dbamy nie tylko o siebie, ale również o nienarodzone dziecko. Dlatego tak istotne jest to, co jemy i jak funkcjonujemy na co dzień. W I trymestrze ciąży wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że spodziewa się dziecka. Dzieje się tak z reguły wtedy, kiedy ciąża jest nieplanowana. W tym czasie lekkie powiększenie piersi czy nadwrażliwość zapachowa mogą pozostać praktycznie niezauważone. Niektóre kobiety nawet nie mają żadnych objawów.

Co wtedy? Zazwyczaj żyjemy normalnie, czyli spożywamy alkohol, palimy papierosy itd. Gdy spóźnia nam się miesiączka, zaczynamy podejrzewać, że coś jest nie tak, i robimy test ciążowy. Gdy na jaw wychodzi, że w naszym brzuchu rozwija się maluch, zaczynamy wpadać w panikę, że mogłyśmy zaszkodzić naszemu dziecku. Na szczęście w pierwszym okresie ciąży nasz organizm naturalnie chroni malucha przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Dlatego, jeśli zdarzyło Ci się zapalić papierosa lub kilka albo być na imprezie, z reguły nie masz się czego obawiać.

Alkohol w ciąży

Według badań spożywanie alkoholu w ciąży grozi poważnym upośledzeniem płodu. Dziecko może urodzić się wówczas z niską masą urodzeniową oraz z niedorozwojem zwanym FAS. Czym on się objawia? Po pierwsze szeregiem wad w zakresie rozwoju umysłowego. Dziecko wolniej przyswaja wiedzę, trudno mu się skupić, a także jest bardziej podatne na uzależnienia. Do tego towarzyszy mu charakterystyczny wygląd, zwłaszcza w obrębie twarzy. Dlatego, gdy tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży, natychmiast odstaw spożywanie napojów wyskokowych aż do okresu, kiedy przestaniesz karmić dziecko piersią. Dzięki temu unikniesz wielu chorób, a Twój maluch będzie wspaniale rósł i rozwijał się jak jego rówieśnicy.

Jak tytoń wpływa na płód?

Palenie papierosów w okresie ciąży z pewnością nie służy dziecku. Znacząco wpływa na objętość jego płuc, a także zaburzenie masy urodzeniowej. Dlatego warto mieć to na uwadze, gdy sięgasz po kolejnego papierosa. Z badań naukowców wynika, że rzucenie wyrobów tytoniowych do 30. tygodnia ciąży minimalizuje ryzyko pojawienia się tych dysfunkcji u dziecka. Najlepiej oczywiście odstawić papierosy od razu po tym, jak dowiemy się, że jesteśmy przy nadziei. Jeśli masz z tym problem, warto pomyśleć sobie o tym, co dzieje się z Twoim dzieckiem, gdy Ty delektujesz się „dymkiem”. Palenie powoduje niedotlenienie płodu oraz naraża go na kontakt z substancjami rakotwórczymi. Niebezpieczne są również narkotyki czy mocne leki, których przyjmowanie podczas ciąży jest zabronione! W takiej sytuacji warto pamiętać nie tylko o swoim zdrowiu, ale też o dziecku, które się w Tobie rozwija.

Zdj. główne: Julia Nastogadka/unsplash.com

Jej pasją od lata jest pisanie. Spełnia się w tym zawodzie. Ma dryg do mody, a do tego bardzo lubi tematy parentingowe. Sama jest mamą i wie, jak cenne są rady innych, doświadczonych kobiet. Często wyszukuje nowego trendy na Instagramie. Za kopalnię wiedzy uważa również Pinterest.
Polecane artykuły
CiążaDieta

Zdrowa żywność, czyli jaka?

Zdrowa żywność to klucz do dobrego samopoczucia. Odkryj zasady zdrowego odżywiania i jakie produkty warto włączyć do codziennej diety.
Czytaj więcej
Dieta

Plusy cateringu dietetycznego

Catering dietetyczny to usługa, która polega na dostarczaniu zdrowych i zbilansowanych posiłków do domu lub miejsca pracy. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę, ale nie mają czasu na przygotowywanie zdrowych posiłków. Jakie są plusy korzystania z cateringów dietetycznych?
Czytaj więcej
CiążaDieta

Mleko w proszku a dieta: wartości odżywcze i zastosowanie w diecie

Mleko w proszku to produkt, który od lat jest stosowany w diecie. W tym artykule przedstawiamy wartości odżywcze mleka w proszku, porównujemy je z wartościami innych produktów mlecznych i omawiamy, jak mleko w proszku może być stosowane w diecie sportowców czy osób na diecie wegańskiej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *