CiążaPrzygotowanie

Czy treningi w trakcie ciąży ułatwiają poród?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kobiety w ciąży chcą dbać nie tylko o siebie, ale i o dziecko. Wprowadzają zdrowe produkty do swojej diety i nie rezygnują z aktywności fizycznej. Czy treningi w trakcie ciąży mogą ułatwić poród? 

Przyszłe mamy przez 9 miesięcy starają się dbać nie tylko o siebie, ale i o dziecko. Próbują przygotować się na czekający ich poród m.in. przez aktywność fizyczną. Bo ciąża wcale nie musi zakończyć Twoich treningów. Wręcz przeciwnie – ruch ma duże znaczenie przy prawidłowym przebiegu ciąży, porodu oraz połogu. Zdarza się, że dzięki regularnym treningom, mama nie będzie odczuwać dolegliwości charakterystycznych dla okresu ciąży. Dlatego warto się zastanowić “czy aby na pewno się nie zasiedziałam?” i czy nie warto zacząć częściej wychodzić np. na spacery?

Aktywność fizyczna ma wpływ na poród

Dziś uznaje się, że przyzwyczajenia związane z ćwiczeniami i wszelkiego rodzaju aktywnością fizyczną, które zostały wyrobione podczas tych 9 miesięcy, mają duży wpływ na poród i maleństwo. Jeżeli już wiesz, że spodziewasz się dziecka, przed kontynuowaniem treningów musisz skonsultować się ze swoim ginekologiem. Musi on wykluczyć wszystkie możliwe nieprawidłowości związane z przebiegiem ciąży, które mogą być zagrożeniem dla dziecka. 

Dla mam, które do tej pory nie uprawiały żadnego sportu i nie posiadają żadnej wiedzy na temat bezpiecznego uprawiania aktywności fizycznej, pomocne okażą się zajęcia organizowane przez szkoły rodzenia. Na takich spotkaniach dowiesz się, jak intensywny powinien być to trening, jak długo ma trwać i ile razy w tygodniu powinnaś go wykonywać. Zaleca się, aby kobieta w ciąży ćwiczyła 3 razy w tygodniu po 30 minut.  

Zalety aktywności fizycznej w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży ma ogromny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia i oddechowego, co pozwoli na łatwiejsze zniesienie porodu. Przyszła mama, która systematycznie zapewnia sobie i dziecku ruch poprawia też swoją przemianę materii i obniża przyrost masy ciała. Co za tym idzie, szybciej będzie mogła powrócić do sylwetki po porodzie. Treningi w ciąży mogą zmniejszyć ryzyko komplikacji w trakcie jej trwania, takich jak cukrzyca ciążowa, stan przedrzucawkowy, a także skrócić długość trwania porodu.

Należy mieć też świadomość, że podczas aktywności fizycznej ciężarnej zwiększa się przepływ krwi przez macicę i łożysko. Ma to pozytywny wpływ na rozwój płodu i przebieg ciąży. Kolejną zaletą aktywności fizycznej jest fakt, że bardzo dobrze wpływa na równowagę psychiczną zarówno przed porodem, jak i w okresie połogu. Pozwala szybciej wrócić do formy. Interesujący jest z pewnością też fakt, że ruch sprawia, że mamy, które były aktywne w ciągu tych 9 miesięcy, mają większe szanse na prawidłowy przebieg porodu niż te, które nie ćwiczyły w ogóle. U kobiet aktywnych występuje lepsze ukrwienie gruczołów piersiowych, a co za tym idzie – laktacja ma miejsce wcześniej i trwa dłużej. Ogromnym plusem regularnej aktywności fizycznej jest fakt, że ćwiczenia zapobiegają bólowi pleców, a jak wiadomo, jest to częsta dolegliwość u kobiet w stanie błogosławionym. Do tego treningi łagodzą zaparcia, mdłości, obrzęki kończyn dolnych oraz zapewniają spokojny sen. 

Jakie ćwiczenia dla przyszłych mam?

Ćwiczeniami, które świetnie sprawdzą się w trakcie ciąży, są joga, pilates, ćwiczenia na piłce, pływanie i aerobik w wodzie, rozciąganie. Jeżeli nie chcesz zrezygnować np. z biegania, to powinnaś ograniczyć pokonywane dystanse. Najlepiej do 3 km dziennie. Ćwiczenia na siłowni należy skonsultować z lekarzem. 

Intensywność treningów i ich rodzaj powinny być ustalane indywidualnie. Każda kobieta jest inna i jej możliwości fizyczne się różnią m.in. przez samopoczucie, motywację, stopień aktywności fizycznej przed ciążą, stopnia zaawansowania ciąży oraz tego, ile czasu może przeznaczyć na ćwiczenia. Często kluczowe okazuje się wsparcie najbliższych.

Przeczytaj też: Sport w dwupaku. Jakie treningi może wykonywać przyszła mama i dlaczego nie warto z nich rezygnować?

Zdjęcie główne: Yan Krukov/ pexels.com

Dziennikarka i copywriter z wieloletnim doświadczeniem. Pasjonatka zagadnień beauty. Uwielbia śledzić branżę modową i kosmetyczną. Miała okazję robić opisy dla wielu znanych marek. Prywatnie - mama dwójki urwisów, z którymi uwielbia odkrywać świat na nowo!
Polecane artykuły
CiążaZdrowie

Zrozumieć i zwalczyć infekcje bakteryjne - skuteczne strategie przeciwdziałania

Podróżuj w głąb świata bakterii i poznaj skuteczne metody walki z infekcjami. Odkryj strategie, które pomogą Ci lepiej zrozumieć i skutecznie zwalczyć infekcje bakteryjne.
Czytaj więcej
CiążaDieta

Zdrowa żywność, czyli jaka?

Zdrowa żywność to klucz do dobrego samopoczucia. Odkryj zasady zdrowego odżywiania i jakie produkty warto włączyć do codziennej diety.
Czytaj więcej
CiążaDieta

Mleko w proszku a dieta: wartości odżywcze i zastosowanie w diecie

Mleko w proszku to produkt, który od lat jest stosowany w diecie. W tym artykule przedstawiamy wartości odżywcze mleka w proszku, porównujemy je z wartościami innych produktów mlecznych i omawiamy, jak mleko w proszku może być stosowane w diecie sportowców czy osób na diecie wegańskiej.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *