Ból pleców w ciąży – jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?
Ciąża
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Ból pleców w ciąży – jak radzić sobie z bólem kręgosłupa?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Ból pleców jest jedną z najczęstszych dolegliwości w ciąży, która może pojawić się na różnych etapach – zarówno w I trymestrze, jak i tuż przed porodem. Wystąpienie bólu nie oznacza jednak, że musisz pogodzić się z dyskomfortem! Przyszłe mamy mają do dyspozycji cały arsenał środków pomagających złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Poznaj przyczyny bólu kręgosłupa w ciąży i sprawdź, jak możesz sobie z nim poradzić.

Przyczyny bólu kręgosłupa w ciąży

Ból kręgosłupa w ciąży najczęściej jest rezultatem zmian anatomicznych, które zachodzą w ciele kobiety na przestrzeni 9 miesięcy. Powiększająca się macica oraz piersi sprawiają, że zmienia się środek ciężkości ciała, a lordoza, czyli krzywizna kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, ulega pogłębieniu.

Jedna zmiana w ustawieniu kręgosłupa pociąga za sobą kolejne: ciężarne mają tendencję do pochylania głowy i lekkiego przygięcia szyi, a nawet garbienia się. Choć wszystkie te zmiany są normalnymi następstwami ciąży, to prowadzą do zwiększenia się napięcia mięśni i więzadeł w dolnym i środkowym odcinku kręgosłupa, a w konsekwencji do bólu pleców. Może się on pojawić nie tylko w dolnym odcinku kręgosłupa, ale też w innych miejscach na całej jego długości. Zdarza się, że bólowi pleców u kobiet w ostatnich tygodniach ciąży towarzyszą drętwienie i osłabienie siły ramion i rąk.

Przyczynami bólu kręgosłupa w ciąży są również:

  • dolegliwości towarzyszące zagnieżdżeniu się zarodka – są mało nasilone i szybko mijają
  • poronienie
  • nadmierne przybieranie na wadze w ciąży
  • nadwaga lub otyłość przed zajściem w ciążę
  • wady postawy
  • rozluźnianie się struktur miednicy przed porodem
  • rozpoczynająca się akcja porodowa
  • infekcja dróg moczowych
  • rwa kulszowa.

Ból pleców w ciąży – kiedy może być niebezpieczny?

Choć szacuje się, że na ból pleców w ciąży może cierpieć nawet 70% kobiet, to w niektórych przypadkach dolegliwości ze strony kręgosłupa mogą być jednym z objawów schorzeń niebezpiecznych dla mamy i dziecka.

Ból kręgosłupa powinien Cię zaalarmować, jeśli towarzyszą mu:

  • ból brzucha
  • skurcze macicy
  • krwawienie z dróg rodnych
  • plamienie żywoczerwoną krwią
  • nudności i wymioty
  • gorączka.

Połączenie tych symptomów powinno skłonić Cię do wizyty na izbie przyjęć albo przynajmniej do wykonania telefonu do ginekologa prowadzącego ciążę, który udzieli Ci dalszych instrukcji.

Jeśli ból pleców stopniowo narasta, a zmiana pozycji i odpoczynek nie przynoszą ulgi, powinnaś niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Niekiedy ból kręgosłupa może być jedynym objawem rozwierania się szyjki macicy, a więc nadchodzącego porodu, również tego przedwczesnego.

Co na ból kręgosłupa w ciąży? Domowe sposoby czy wizyta u specjalisty?

Fakt, że ból kręgosłupa towarzyszy wielu ciężarnym nie oznacza, że jesteś na niego skazana i musisz cierpieć aż do porodu. Nieprzyjemne dolegliwości są źródłem nie tylko fizycznego dyskomfortu – przewlekły ból może powodować stres, napięcie, obniżenie nastroju oraz zrezygnowanie, które nie są korzystne dla mamy ani dla jej dziecka. Warto więc szukać sposobu na zniwelowanie bólu, a w razie potrzeby udać się do specjalisty.

Ból pleców, któremu nie towarzyszą dodatkowe dolegliwości może być spowodowany zbytnim przeciążeniem. Przypomnij sobie, czy ostatnio nie byłaś bardziej aktywna – może pracowałaś w ogródku, sprzątałaś lub wyjątkowo długo chodziłaś po centrum handlowym? W takiej sytuacji postaraj się więcej odpoczywać i obserwuj, czy ból ustępuje. Pomocne bywa też spanie na specjalnej poduszce dla kobiet w ciąży – niekiedy to nieprawidłowa pozycja podczas snu sprawia, że za dnia zmagamy się z bólem kręgosłupa.

W sytuacji, kiedy wymienione sposoby nie przynoszą ulgi, powinnaś zasięgnąć porady specjalisty. W pierwszej kolejności opowiedz o swoich dolegliwościach lekarzowi prowadzącemu ciążę, który, w zależności od prawdopodobnej przyczyny bólu, podejmie decyzje o wdrożeniu leczenia lub zaleci Ci np. wizytę u ortopedy lub dietetyka.

Fizjoterapia – skuteczna broń w walce z bólem pleców w ciąży

Jeśli wykluczymy wszystkie pozostałe przyczyny i jasne stanie się, że ból pleców spowodowany jest fizjologicznymi zmianami anatomicznymi, warto udać się do fizjoterapeuty. Najlepszą pomoc ciężarne mogą uzyskać u fizjoterapeuty bądź osteopaty uroginekologicznego, który doskonale zna wszelkie procesy zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży i bywa pomocny również w trakcie powrotu do formy po porodzie. W gabinecie możesz liczyć na:

  • przeprowadzenie dokładnego wywiadu i badania
  • terapię manualną, przypominającą masaż lub punktowy ucisk
  • kinesiotaping, czyli oklejenie kolorowymi taśmami
  • instruktaż co do sposobu wykonywania codziennych czynności
  • „zadanie domowe” w postaci zestawu ćwiczeń redukujących ból pleców.

Ćwiczenia w ciąży, które złagodzą dolegliwości bólowe pleców

Dobrym remedium na ból pleców w ciąży spowodowany zmianami postawy ciała jest regularna aktywność fizyczna. Odpowiednio dobrane ćwiczenia w ciąży wspomagają Twoje ciało w utrzymaniu prawidłowej sylwetki, wzmacniając osłabione i rozciągnięte mięśnie oraz rozciągając struktury, które są w tym okresie fizjologicznie skrócone i przykurczone.

Wybieraj formy ruchu odciążające plecy i wzmacniające mięśnie posturalne, np. jogę, pilates, aqua aerobik. Dobrym pomysłem są też zorganizowane zajęcia fitness dla przyszłych mam prowadzone przez doświadczonego instruktora.Jeśli jesteś indywidualistką, postaw na nordic walking lub pływanie. Możesz też ćwiczyć samodzielnie bez wychodzenia z domu. Zestaw kilku prostych ćwiczeń znajdziesz w poradniku dotyczącym bólu pleców w ciąży.

Zdjęcia: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Kolejna polska artystka zostanie niedługo mamą! Aktorka podzieliła się z fanami tą wiadomością w walentynki
Kolejna polska artystka zostanie niedługo mamą! Aktorka podzieliła się z fanami tą wiadomością w walentynki
Serdecznie gratulujemy!
Psycholog dziecięcy – kiedy należy się do niego udać?
Psycholog dziecięcy – kiedy należy się do niego udać?
Zdrowie psychiczne jest bardzo ważne, szczególnie jeśli mówimy o prawidłowym rozwoju dziecka. Dowiedz się więc, kiedy należy udać z dzieckiem do psychologa.
Nauka pływania dla dzieci: Zabawy i techniki kształtujące małych mistrzów
Nauka pływania dla dzieci: Zabawy i techniki kształtujące małych mistrzów
W tym artykule zaprezentujemy różnorodne techniki i metody nauczania, które pomogą maluchom stać się małymi mistrzami pływania.
Ostatnie wpisy