Jakie są rodzaje łóżeczek dla dzieci i czym warto się kierować przy ich zakupie?
Akcesoria i dodatki
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jakie są rodzaje łóżeczek dla dzieci i czym warto się kierować przy ich zakupie?

Łóżeczko jest bardzo ważnym elementem wyposażenia dziecięcego pokoju. W końcu maluch w pierwszym roku życia spędza w łóżeczku większość czasu. Czy wiesz, jaki rodzaj łóżeczka wybrać dla noworodka i po jakim czasie zmienić mebel, a także czym kierować się przy zakupie? Podpowiadamy! 

Cieszycie się z narodzin dziecka, wszystko kręci się wokół maluszka, a czy pomyśleliście o wyborze łóżeczka dziecięcego? To zdecydowanie jedna z najtrudniejszych decyzji każdego świeżo upieczonego rodzica. Jak znaleźć idealny model łóżeczka? 

Rodzaje łóżeczek dla dzieci 

Przyszli rodzice zawsze stają przed dylematem, jakie wybrać łóżeczko dla noworodka. Na szczęście sklepy z akcesoriami dla dzieci oferują mnóstwo rodzajów takich mebli. Tylko jak się odnaleźć wśród tak rozbudowanego asortymentu? Różnorodność wśród łóżeczek dziecięcych dotyczy zarówno rozmiarów, kolorów, kształtów, jak i funkcjonalności. 

Rozróżniamy dwie podstawowe wielkości łóżeczek dziecięcych: 60/120 cm oraz 70/140 cm. Drugi z wymienionych typów mebelka można z czasem dostosować również dla starszego malucha. W jaki sposób? Poprzez jego przekonstruowanie w tapczanik – wystarczy wyjąć szczebelki z jednej strony. Taki mebel będzie odpowiedni nawet do 5. roku życia dziecka. Co najważniejsze, w większości przypadków, te rodzaje łóżeczek mają funkcje 2- lub 3-poziomowej regulacji położenia dna.

Kiedy zmieniać łóżeczko?

Zmiana łóżeczka jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Z pewnością dziecko, które siada czy wstaje, nie może spać w kołysce, która jest nie tylko mała, ale i zbyt płytka. W przypadku regulowanego łóżeczka nie może być ono ustawione na najwyższy poziom. Wstający maluch mógłby bowiem z niego wypaść. 

Łóżeczko musi być odpowiednio duże, by dziecko mogło się w nim spokojnie przekręcić i obrócić podczas snu, nie uderzając przy tym o szczebelki.

fot. Polina Tankilevitch/ pexels.com

Dopasowanie łóżeczka dziecięcego do wieku 

Kołyska lub kosz Mojżesza to idealne rozwiązania dla noworodka. Starszemu dziecku trzeba już zapewnić większą przestrzeń i kupić łóżeczko, które będzie mogło wykorzystywać przez najbliższe lata. Na szczęście na rynku z akcesoriami dziecięcymi są łóżeczka wielofunkcyjne, które można swobodnie i według własnych potrzeb przebudowywać. Najpierw używamy np. kołyski na płozach, następnie tradycyjnego łóżeczka niemowlęcego. Z biegiem czasu można z niego zrobić wygodne łóżko nawet dla trzylatka.

Zakup łóżeczka dziecięcego to dla wielu rodziców ważna inwestycja. Jeśli chcesz, aby mebel posłużył twojemu maluchowi dłużej niż rok, to sprawdź dokładnie, czy wybrany przez Ciebie model jest praktyczny i dość rozwojowy. Pamiętaj, że najistotniejsze w strukturze łóżeczka są szczebelki, balustrada oraz wysokość materaca.

Gdy dziecko kończy pół roku, trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ maluch zaczyna wówczas się przekręcać, chwytać rączkami za łóżeczko i pomału wspinać po szczebelkach. Niektóre dzieci, mając 6 miesięcy potrafią nawet samodzielnie usiąść, wspomagając się łóżeczkowymi barierkami. Jeśli nie chcesz inwestować w kilka łóżeczek, to najlepiej będzie, jak od razu wybierzesz takie, które ma regulowaną wysokość (najpopularniejsze są 3 poziomy, 1 – dla noworodka, 2 – dla kilkumiesięcznego dziecka i 3 – dla dziecka, które już wstaje). Warto też wybrać model z  możliwością wyjmowania szczebelków, by później, gdy maluch podrośnie, mógł sam wychodzić i wchodzić do łóżeczka. Pamiętaj, że wraz z rozwojem twojego dziecka, możesz obniżać materac, a potem wyjmować szczebelki, tak by malec mógł swobodnie wychodzić z łóżeczka.

Sporym udogodnieniem w łóżeczkach dziecięcych jest dolna szuflada, która może spełniać funkcję schowka na pościel, pieluszki, czy ubranka maleństwa. Dlatego też łóżeczka dziecięce z szufladami cieszą się coraz większą popularnością.

Ważny jest też materac

Kupując łóżeczko dziecięce, musimy pamiętać też o materacu. Powinien on być atestowany i dopasowany do wagi niemowlaka. Jakie materace są najczęściej polecane? Te wykonane z naturalnych tworzyw, wypełnione wkładem z kokosa i gryki. Jednak w tej kwestii opinie są podzielone, ponieważ według niektórych naturalne materiały są alergizujące, a w dodatku gromadzą kurz. Jako następne w kolejności, polecane są materace lateksowe, wykonywane z oddychających i elastycznych tworzyw, które dopasowują się do ciała dziecka. Pamiętajmy, że jak z większością rzeczy, tak i każdy materac ma swoje wady i zalety, dlatego jego wybór to kwestia bardzo indywidualna. Na pewno na materacu nie powinno się oszczędzać, bo to od niego zależy komfortowy i bezpieczny sen dziecka.

Przeczytaj też: Wózek idealny – czym kierować się przy jego zakupie?

Zdjęcie główne: pixabay/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wygodna odzież dla ciężarnych
Wygodna odzież dla ciężarnych
Przyszła mama nie może zapomnieć o sobie! Podpowiadamy, jak skomponować idealną garderobę ciążową.
Dlaczego warto pić w ciąży miętową herbatę?
Dlaczego warto pić w ciąży miętową herbatę?
Miętowa herbata powinna trafić na kuchenną półkę przyszłych mam. Dlaczego? Sprawdźcie!
W jaki sposób kolagen rybi będzie oddziaływał na nasz organizm?
W jaki sposób kolagen rybi będzie oddziaływał na nasz organizm?
Niejednokrotnie wskazywano na to, że to właśnie kolagen rybi może okazać się o wiele bardziej efektywnym wsparciem naszego organizmu. Jak będzie on na niego oddziaływał?
Ostatnie wpisy