Akcesoria i dodatki

Butelki dla niemowląt – wybór, karmienie, higiena

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Na rynku możemy znaleźć ogromną liczbę butelek do karmienia niemowląt. Bogaty wybór bywa przytłaczający dla przyszłych rodziców kompletujących wyprawkę dla dziecka. Czym warto kierować się podczas zakupów? W jaki sposób karmić niemowlę z butelki i co należy wiedzieć o higienie akcesoriów przeznaczonych dla dzieci?

Na co zwrócić uwagę, wybierając butelkę dla niemowlęcia?

W pierwszych miesiącach życia dziecka bardzo duże znaczenie ma rozmiar butelki do karmienia.  Noworodki spożywają mniej pokarmu niż starsze niemowlęta. Jeśli od pierwszych dni życia maluch jest karmiony mlekiem z butelki, należy dobrać dla niego butelkę o jak najmniejszej pojemności. Jednorazowo noworodek wypija 90-110 ml. Najlepsza okaże się zatem dla niego butelka o pojemności od 120 do 150 ml. Później w małej buteleczce można będzie podawać wodę i soczki. Pojemność butelek należy dopasować do wieku dzieci. Dla starszych niemowląt odpowiednie będą akcesoria mieszczące w sobie 240-300 ml pokarmu.

Warto zdecydować się na zakup butelki o prostym kształcie. W pierwszych sześciu miesiącach życia bardzo ważne jest zachowanie jak najbardziej higienicznych warunków podczas opieki nad maluchem. Butelka powinna być więc prosta w czyszczeniu i sterylizacji.

Przy wyborze akcesorium do karmienia dziecka trzeba wziąć również pod uwagę materiał, z jakiego wykonano konkretny model. Szklane butelki wyglądają estetycznie, nie zmieniają smaku ani zapachu pokarmu. Łatwo je czyścić i sterylizować. Niestety butelki ze szkła są dość ciężkie i mogą się zbić. Nadają się raczej dla młodszych dzieci, które nie trzymają jeszcze samodzielnie akcesorium do karmienia. Plastikowe butelki dla niemowląt są lekkie i odporne na uszkodzenia, dlatego sprawdzają się w przypadku starszych i ruchliwych niemowląt. Bez obaw można dać je dziecku do rączki. Wybierając butelkę plastikową, koniecznie trzeba sprawdzić, czy została wykonana z materiału niezawierającego bisfenolu A.

Ważnym elementem butelki jest smoczek. W przypadku akcesoriów dla młodszych niemowląt powinien mieć mały otwór zapewniający niewielki przepływ pokarmu. Dla starszych dzieci odpowiednie będą butelki ze smoczkiem o większym otworze, pozwalające podawać również kaszki i bardziej gęste mieszanki. Ponadto smoczek powinien być lekko spłaszczony i niezbyt długi, by nie powodował dyskomfortu u malucha podczas przełykania.

Jak korzystać z butelki do karmienia?

Podczas karmienia trzeba zadbać o ułożenie dziecka w wygodnej pozycji. Malucha warto skierować lekko w swoją stronę i przytulić bokiem do swojego brzucha. Głowa niemowlęcia musi znajdować się wyżej niż jego nogi. Nie należy karmić dziecka w pozycji leżącej – może dojść do zakrztuszenia się pokarmem.

Podczas picia mleka maluch połyka pęcherzyki powietrza. Może to sprawiać, że poczuje się syty, zanim wypije przygotowaną dla niego porcję. Karmiąc dziecko butelką, co kilka minut trzeba robić przerwy, żeby maluchowi się odbiło. Jeśli niemowlę zaśnie, należy wyjąć mu smoczek z buzi. Po zakończonym karmieniu trzyma się przez chwilę dziecko w pozycji pionowej, podtrzymując jego główkę i plecy. Robi się to dlatego, aby niemowlęciu się odbiło.

Jak czyścić butelki dla niemowląt?

Butelki dla dzieci należy umyć od razu po zakończonym karmieniu. Zaschnięty pokarm trudno usunąć z zakamarków smoczka i ścianek akcesorium. Środek do mycia butelek dla niemowląt powinien być delikatny i mieć prosty skład. Niektóre akcesoria nadają się do mycia w zmywarce – trzeba sprawdzić zalecenia producenta.

Smoczki i butelki do karmienia trzeba koniecznie sterylizować do 6 miesiąca życia malucha. Przewód pokarmowy niemowlęcia jest wrażliwy na bakterie wywołujące choroby i łatwo o zatrucia czy biegunki. Butelki można sterylizować w specjalnym sterylizatorze parowym albo mikrofalówce. 

Wybierając butelkę dla niemowlęcia, należy kierować się wiekiem malucha. Trzeba dobrać do niego pojemność akcesorium, typ smoczka oraz materiał wykonania. Karmienie malucha wymaga robienia przerw na odbicie oraz trzymania dziecka w pozycji z głową uniesioną względem reszty ciała. Co ważne, butelki i smoczki trzeba myć i sterylizować – w ten sposób można zadbać o zdrowie niemowlaka i uniknąć infekcji w obrębie delikatnego układu pokarmowego dziecka.

Przeczytaj też: Jakie są rodzaje krzesełek dla dzieci i czym warto się kierować przy ich zakupie?

Zdjęcie główne: Burst/ pexels.com

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Polecane artykuły
Akcesoria i dodatki

Jak wybrać idealne wyposażenie do salonu kosmetycznego: od foteli po narzędzia pielęgnacyjne

Poradnik dla salonu kosmetycznego, od wyboru odpowiednich foteli po dobór optymalnych narzędzi pielęgnacyjnych, aby zoptymalizować Twoje miejsce pracy i zapewnić klientom najlepsze doświadczenie.
Czytaj więcej
Akcesoria i dodatki

Jak prawidłowo aplikować AcrylGel dla osiągnięcia profesjonalnego efektu?

Odkryj tajniki aplikacji AcrylGel i dowiedz się, jak uzyskać profesjonalny efekt. Przeczytaj nasz przewodnik dotyczący technik aplikacji, porad i najlepszych produktów na rynku.
Czytaj więcej
Akcesoria i dodatki

Lubisz nosić kilka naszyjników naraz? Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać, aby wyglądać stylowo

Uwielbiasz naszyjniki? Zobacz, jak je nosić, by wyglądać stylowo!
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *